Akumulator to w wózku widłowym elektrycznym niezbędny element, zapewniający urządzeniu napęd, by poruszać się, przewozić oraz unosić ładunki. To od jego wydajności i stanu technicznego zależy powodzenie wykonywanych operacji magazynowych. Dziś odpowiemy na 7 najczęściej zadawanych pytań odnośnie akumulatorów do wózków widłowych.
Na początek wyjaśnijmy jednak czym w ogóle są akumulatory do wózków widłowych. Akumulatory to baterie trakcyjne, których zadaniem jest dostarczanie mocy do działania urządzeniu. Wykorzystywane w wózkach widłowych pełnią dodatkowo funkcję przeciwwagi, zapewniającej stabilność pojazdów.
Wyróżnia się różne typy akumulatorów, można mówić również o ich odmiennej mocy czy masie. Tym co je łączy jest konieczność ładowania oraz zastosowanie w tego samego typu urządzeniach z napędem elektrycznym.
W jakich wózkach montuje się akumulatory?
Ilość pojazdów z napędem elektrycznym, w którym wykorzystuje się baterie trakcyjne jest stosunkowo dość duża wśród urządzeń transportu bliskiego. Należą do nich m.in.:
- wózki paletowe elektryczne (w tym paleciaki z podestem, z masztem oraz prowadzone),
- wózki widłowe elektryczne czołowe,
- wózki wysokiego składowania Reach Truck,
- a także część platform roboczych koszowych oraz nożycowych.
Korzystanie z napędu elektrycznego jest wygodne a jednocześnie bezpieczne – wózki widłowe z akumulatorem można obsługiwać na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, także w miejscach zagrożonych wybuchem (takich jak: lotniska, rafinerie czy stacje energetyczne).
Jakie są rodzaje baterii do wózków?
Wśród akumulatorów do wózków widłowych wyróżnić można 3 główne typy:
- akumulatory kwasowo-ołowiowe,
- akumulatory litowo-jonowe,
- a także nowoczesne akumulatory litowo-żelazowe.
Akumulator do wózka widłowego kwasowo-ołowiowy cechuje wysoka wydajność i duża wytrzymałość. Baterie trakcyjne tego typu można dostosować do intensywności pracy wybierając wersję o dowolnym napięciu: 24, 48 lub 80 V. Ich żywotność wynosi około 1-1,5 tysięcy cykli ładowań.
Drugie z wymienionych akumulatorów – czyli litowo-jonowe są znacznie bardziej nowoczesne i charakteryzuje je nawet 3 razy dłuższa żywotność. Jednocześnie przy tym ich emisja CO2 jest znacznie niższa, co oznacza także niższe koszty operacyjne.
Ostatnie spośród wymienionych – baterie trakcyjne litowo-żelazowe to najbardziej wydajne spośród wszystkich akumulatorów. Czas ładowania akumulatora jest niezwykle krótki, a jego żywotność sięga nawet 22 tysięcy cykli ładowania. Akumulatory tego typu znaleźć można w wózkach widłowych BYD dostępnych na naszej stronie.
Ile ładuje się akumulator do wózka widłowego?
Standardowy czas ładowania akumulatorów wynosi około 8 godzin w przypadku wózków widłowych wyposażonych w baterie kwasowo-ołowiową. Po ładowaniu baterie te potrzebują kolejnych 8 godzin na ochłodzenie – przez co dziennie urządzenia wyposażone w nie mogą pracować tylko 1 zmianę.
Pod tym względem znacznie bardziej użyteczne są baterie trakcyjne litowo-jonowe oraz litowo-żelazowe, które ładuje się zaledwie 1-2 godzin i nie wymagają także okresu schładzania.
Ile wytrzymuje bateria w wózku widłowym?
Warto dbać o właściwy stan techniczny baterii, gdyż przekłada się on na jej wydajność. W pełni naładowany akumulator do wózka widłowego kwasowo-ołowiowy może pracować nawet do 8 godzin, natomiast w przypadku baterii litowo-jonowych i litowo-żelazowych, spowolnienie procesu samowyładowania sprawia, iż mogą one być eksploatowane nawet do 10-ciu godzin dziennie.
Co ważne, jeśli chce się zapewnić długą żywotność akumulatora – nie powinno dopuszczać się do całkowitego rozładowania baterii.
Jak często uzupełniać elektrolit w akumulatorze?
Nie każdy akumulator wymaga uzupełnienia elektrolitu (akumulator do wózka widłowego bezobsługowy), jednak jeśli w posiadanym modelu zachodzi taka konieczność – należy bacznie pilnować poziomu elektrolitu i uzupełniać go. Jak często? W przypadku pracy 8-godzinnej pracy konieczne będzie to raz na tydzień.
Poziom elektrolitu uzupełnia się wodą destylowaną lub dejonizowaną. Nie powinno stosować się w tym celu wody mineralnej – może ona wpływać na przyśpieszenie procesu rozładowania akumulatora. Ważne jest również, aby nigdy nie uzupełniać elektrolitu do maksymalnego wskaźnika (w trakcie ładowania baterii poziom nieco wzrośnie).
Jak często odsiarczać akumulator?
Poza regularnym uzupełnianiem elektrolitu, dla zachowania dobrej wydajności i stanu technicznego baterii, konieczne jest jej odsiarczanie. Akumulator do wózka widłowego powinien być odsiarczany (w zależności od intensywności pracy oraz zaleceń producenta) co 3 do 5 lat.
Jak rozpoznać, że bateria trakcyjna wymaga odsiarczania? Podczas każdego ładowania i rozładowania akumulatora część siarki osadza się na płytach ogniwa. Z czasem osad siarkowy może negatywnie działać zarówno na przebieg procesu ładowania baterii, jak i na samą jej wydajność. Na rynku dostępne są profesjonalne urządzenia montowane na bateriach, które w szybki sposób odczytują stopień ich zasiarczenia. W przypadku braku takiego narzędzia, zbyt dużą obecność siarki może sugerować znaczny wzrost temperatury akumulatora podczas ładowania (tzw. przegrzewanie się) oraz nieprzyjmowanie prądu.
W przypadku akumulatora, który jest nadmiernie zasiarczony istnieją dwa wyjścia: wymiana na nowy lub profesjonalne odsiarczanie w serwisie wózków widłowych.
Podsumowanie
W powyższym artykule zaprezentowaliśmy odpowiedzi na 7 najczęściej padających pytań dotyczących akumulatorów do wózka widłowego. Warto zadbać o ich dobry stan techniczny, co mogą zapewnić: regularne kontrole, poprawna eksploatacja, uzupełnianie elektrolitu w baterii czy niedopuszczanie do jej całkowitego rozładowania. Dzięki temu uniknie się dodatkowych kosztów, a akumulatory będą wydajnie służyły przez długi czas.