Jednym z (alternatywnych do napędu elektrycznego) sposobów zasilania wózków widłowych jest wykorzystanie butli gazowych. Jednak nie oznacza to, że można w tym celu skorzystać z dowolnych dostępnych na rynku butli z gazem. Dziś dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć w przypadku pracy na wózkach widłowych gazowych.
W poprzednim artykule odpowiadaliśmy na 7 pytań dotyczących akumulatora do wózków widłowych, dziś bliżej przyjrzymy się innemu typowi zasilania – czyli butlom gazowym. Czy gaz zastosowany w butlach do wózków widłowych różni się od tego z butli do kuchenek? Jak przechowywać butle gazowe i jak sprawdzić ich szczelność? – na te wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa i użytkowania odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.
Charakterystyka butli gazowej
Mogłoby się wydawać, że wszystkie butle gazowe są niezwykle podobne i zamienne korzystanie z nich jest całkowicie uzasadnione. Nic bardziej mylnego! Butle do wózków widłowych tylko pozornie są podobne do butli, w których korzysta się w domu. Ich konstrukcja znacząco się różni. W butlach gazowych do wózków montowany jest wewnętrzny system poboru gazu (syfon), który umożliwia całkowite opróżnienie i maksymalne wykorzystanie gazu. Właśnie dlatego są one nazywane czasem butlami syfonowymi.
Ponadto, butle gazowe do wózków widłowych przekazują gaz (propan butan) do silnika w formie płynnej (stąd leżąca pozycja zbiorników na pojazdach). Określona jest również maksymalna waga butli, która nie powinna przekroczyć 11 kg. A do tego nowoczesne butle z gazem płynnym montowane na wózkach posiadają filtr oraz zawór, służące do usuwania oleju, co podnosi wydajność i jakość pracy.
Niezbędne informacje
Butle gazowe do wózków widłowych nie tylko są inaczej zbudowane, ale każdorazowo muszą posiadać także tabliczki, z których można odczytać najważniejsze informacje dotyczące zbiornika. Co zawiera tabliczka informacyjna na butli gazowej:
- nazwę i oznaczenie producenta,
- numer fabryczny,
- pojemność (wyrażoną w litrach) oraz masę netto,
- ciśnienie (robocze i próbne).
Do tego obowiązkowo każda butla musi posiadać informację o roku produkcji i termin ważności legalizacji.
Legalizacja butli
Do codziennego użytku mogą zostać dopuszczone tylko i wyłącznie butle gazowe, które posiadają legalizację. Co to oznacza? Każda butla gazowa jest dopuszczona do użytku na okres 10 lat, po którym sprawdza się jej stan techniczny, poddaje ewentualnej renowacji a następnie wystawia jako zalegalizowane, określając ponownie ich termin użycia.
Serwisy wózków widłowych często posiadają w swojej ofercie zarówno przeglądy, jak i renowacje butli gazowych.
Bezpieczne przechowywanie
Bardzo istotny jest bezpieczny sposób przechowywania butli, które mają być używane w wózkach widłowych spalinowych. Zaleca się, aby zbiorniki propan butan z gazami płynnymi składowane były w pozycji pionowej (“na stojąco”). Magazyn, w którym są one przechowywane powinien spełniać wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Oznacza to, że butli do wózków widłowych nie wolno składować w pomieszczeniach:
- poniżej gruntu,
- gdzie brak wentylacji,
- gdzie przechowuje się żywność,
- które narażone są na wybuch (składach materiałów wybuchowych czy łatwopalnych),
- w których emitowane jest ciepło (np. kotłowniach).
Butle gazowe powinny być magazynowane w chłodnych, dobrze wentylowanych budynkach, które znajdują się w bezpiecznej odległości od budynków mieszkalnych.
Szczelność butli
Na bezpieczeństwo podczas użytkowania butli gazowych wpływ ma nie tylko ich odpowiednie przechowywanie, ale także odpowiedni stan techniczny. Dlatego warto samodzielnie sprawdzać, czy butla na pewno jest szczelna. W tym celu wystarczy skorzystać z bardziej lub mniej zaawansowanych środków, takich jak:
- preparaty piankowe w spray’u, którymi spryskuje się powierzchnie butli gazowej, by sprawdzić, gdzie pojawią się pęcherzyki,
- detektor gazu – urządzenie droższe niż jednorazowe preparaty ale nadające się do wielokrotnego użytku.
Problem ze szczelnością butli gazowej należy niezwłocznie zgłosić do serwisu lub firmy zajmującej się renowacją i wymianą zbiorników, nawet w przypadku jeśli butla ma ważną datę legalizacji. Brak szczelności może nie tylko negatywnie wpływać na wydajność świadczonych usług oraz zastosowanie ale również na bezpieczeństwo transportowanych produktów i operatora czy też innych pracowników znajdujących się w pobliżu.
Butle do wózków widłowych – podsumowanie
Napęd gazowy to rozwiązanie, które pozwala uzyskać niskie koszty eksploatacji wózka widłowego. Przy używaniu butli gazowych należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiedni sposób przechowywania, bezpieczny transport czy stan techniczny. Codzienna kontrola wózka widłowego pomoże zachować go w dobrym stanie technicznym i na bieżąco monitorować butle z gazem zamontowane na urządzeniach transportujących.
Posiadasz wózek widłowy spalinowy i chcesz zamontować w nim instalację gazową? Skontaktuj się z naszym Serwisem Wózków Widłowych.