Prawidłowe, regularne serwisowanie oraz właściwa konserwacja wózków widłowych pozwalają na długo zachować je w jak najlepszym stanie technicznym. Jednak zdarza się, że nawet najlepszej marki sprzęt, pracujący zgodnie z zaleceniami i zadbany – może ulec awarii. Ważne, aby naprawa wózków widłowych przebiegała nie tylko sprawnie, ale również w odpowiednich warunkach.


Wózki widłowe projektowane są w taki sposób, aby były zarówno doskonale przygotowane do wykonywania swoich codziennych zadań, a także sprawne i wydajne. Niestety, zdarza się iż nadmiar intensywnej pracy lub też jej niekorzystne warunki (lub co gorsza – nieumiejętne operowanie urządzeniem) sprawiają, iż niezbędne staje się przeprowadzenie naprawy wózka. Co jeszcze może wywołać niepożądaną awarię widlaka? Jak sobie z nią radzić? Na co zwracać uwagę podczas wyboru zaufanego serwisu? Na te pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu!

Co najczęściej wymaga naprawy w wózkach jezdniowych unoszących?

Poza tym, że wózki unoszące stanowczo różnią się między sobą budową oraz możliwościami (np. wózki widłowe spalinowe a wózki wysokiego składowania), każdy model także jest nieco inny. Odmienne mogą być z czasem także elementy wymagające naprawy bądź też wymiany. Jednak, można wyznaczyć kilka najczęściej występujących typów usterek w wózkach jezdniowych unoszących. Do występujących najczęściej należą:

  • uszkodzenia wideł (szczególnie w przypadku ich przeciążenia);
  • uszkodzenia zaworów lub złączy (są najczęściej efektem długotrwałego, intensywnego wykorzystania wideł), co może skutkować awarią mechanizmu unoszenia i opuszczania wideł;
  • problemy ze skrzynią biegów;
  • wycieki hydrauliczne.

Poza tym, zdarzają się także różnorodne uszkodzenia wynikające np. z niefrasobliwej obsługi wózka. Niestety, w takich przypadkach, zdarza się, iż brak odpowiedzialności czy znajomości instrukcji i zasad BHP wyłącza sprzęt z obsługi na krótszy lub dłuższy czas.

technik podczas pracy

technik podczas pracy

Jak unikać awarii?

Chyba każdy przedsiębiorca marzy o tym, aby jego sprzęt był jak najbardziej funkcjonalny oraz jak najrzadziej wymagał napraw i wymiany części na nowe. Pomimo, iż trudno wyeliminować wszystkie czynniki mogące wpłynąć negatywnie na stan techniczny urządzenia, zawsze można postarać się znacząco je ograniczyć. Jak to zrobić?
1. Do obsługi wózków widłowych zatrudniaj wyłącznie przeszkolonych pracowników, którzy zaliczyli państwowy egzamin UDT – dzięki temu możesz mieć pewność, że znają podstawy bezpiecznej jazdy i manewrowania wózkami.
2. Dbaj o to, by przeglądy wózków widłowych odbywały się regularnie i zgodnie z harmonogramem. Często to właśnie dzięki systematycznie przeprowadzanym badaniom udaje się wykryć awarię w zarodku i szybko ją naprawić.
3. Dbaj o to, by wymienne części do wózków były dobrej jakości oraz spełniały europejskie normy. Elementy zastępcze powinny być dopasowane do marki i modelu urządzenia. Równie istotny jest ich prawidłowy montaż, wykonany przez uprawnioną do tego osobę.
4. Korzystając z pomocy z zewnątrz, wybierz sprawdzony serwis wózków widłowych, który działa w branży od dłuższego czasu, posiada pogotowie serwisowe oraz urządzenia zastępcze na czas naprawy sprzętu.
5. Zadbaj o prawidłowe rozplanowanie magazynu (czy hali bądź placu, na którym pracują urządzenia). W tym m.in.:
– bezpiecznie, prawidłowo wyznaczone drogi transportowe;
– równą nawierzchnię;
– odpowiednie wysokości sufitów (o ile występują);
– a także zadaszone miejsce postojowe do parkowania urządzeń.

Naprawa wózków widłowych – dobre rady

Gdy posiadany sprzęt ulegnie usterce lub awarii najważniejsza są sprawne wyłączenie go z pracy i szybka reakcja. Czekanie na poprawę lub unikanie naprawy wózków widłowych może doprowadzić tylko do pogłębienia się problemu, a w efekcie wygenerowania większych kosztów usunięcia usterki.
Naprawa wózka widłowego powinna być zawsze wykonywana tylko i wyłącznie przez przeszkolonego konserwatora lub wynajęty profesjonalny serwis wózków widłowych. Ani operator sprzętu, ani jego właściciel nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do usuwania szkód na własną rękę!
Każda naprawa czy wymiana części zamiennych powinna być udokumentowana w księdze rewizyjnej wózka.
Warto również pamiętać o wykonaniu dodatkowego przeglądu wózka po usunięciu usterki. Dzięki temu będzie można mieć pewność, co do właściwego stanu technicznego urządzenia przed dopuszczeniem go do dalszej eksploatacji.

naprawa wózka widłowego

naprawa

Ile trwa naprawa wózka widłowego?

Nie sposób jednoznacznie określić dokładnego czasu naprawy wózków widłowych. Przede wszystkim dlatego, iż w największej mierze zależy on od rodzaju awarii i jego stopnia zaawansowania. Czas usunięcia drobnej usterki może wynosić kilka godzin, natomiast naprawa poważnej awarii połączona z wymianą części może potrwać nawet kilka dni. Podobnie jest w przypadku modernizacji bądź też gruntownego remontu wózków widłowych, co może dodatkowo wiązać się z oczekiwaniem na zamówione części czy podzespoły.
W takich przypadkach, warto rozważyć możliwość skorzystania z usługi tymczasowego wynajmu wózków widłowych. Dzięki temu rozwiązaniu nie generuje się kosztów związanych z przestojami w pracy, a obsługa ładunków może w dalszym ciągu przebiegać płynnie i bez opóźnień.

Podsumowanie

podsumowanie

w trakcie naprawy wózka widlowego

Przeprowadzenie naprawy wózka widłowego bywa niezbędne dla zachowania jego prawidłowego stanu technicznego i właściwego tempa pracy. Za usuwanie usterek, awarii, czy wymianę części zamiennych odpowiedzialni są wykwalifikowani konserwatorzy lub profesjonalne serwisy wózków widłowych – dzięki temu wiadomo, iż naprawa przeprowadzona jest zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami. Każda istotna zmiana czy ingerencja w posiadany wózek widłowy powinna być rzetelnie udokumentowana.