Przed i w trakcie zakupu klienci często pytają o szczegóły dotyczące budowy wózka widłowego – jego wymiary, wagę czy zakres wysokości podnoszenia. Informacje te są istotne i przydają się szczególnie w przypadku wyznaczania dróg transportowych, czy szacowania wytrzymałości podłoża w magazynie. Jeśli także interesuje Cię to jak wygląda budowa wózka widłowego oraz jego waga – zapraszamy do lektury!

Znajomość podstawowych elementów budowy wózka widłowego jest wymagana zarówno w przypadku operatorów (więcej o tym, co powinni wiedzieć operatorzy wózków unoszących, dowiecie się z artykułu: “Czego możesz wymagać od operatora wózka widłowego? Sprawdź!”), jak i w bardziej zaawansowanym stopniu – u konserwatorów.
Dzięki umiejętności wskazania podstawowych elementów konstrukcji czy mechanizmów, operator nie tylko jest lepiej przygotowany do pełnienia swoich codziennych obowiązków, ale także lepiej rozumie zasady funkcjonowania pojazdu, dzięki czemu jest w stanie np. przekazać mechanikom lepszą i dokładniejszą informację o źródle ewentualnej awarii czy usterki, a nawet często – za wczasu ją przewidzieć.
Natomiast znajomość parametrów, takich jak wymiary czy waga widlaka pozwalają prawidłowo dostosować magazyn do pojazdu, który ma się po nim poruszać… lub podjąć decyzję o wyborze innego typu urządzenia (nie każdy przedsiębiorca ma możliwość wytyczenia np. nowych szerokości dróg transportowych; w takim przypadku nowo zakupiony sprzęt musi być ściśle dopasowany do panujących warunków).

wozek-budowaBudowa wózka widłowego – podstawowe elementy

Nie sposób w jednym artykule opisać wszystkich zasad działania wszystkich mechanizmów w widlaku. Można jednak nadmienić, iż za prawidłowe funkcjonowanie tych urządzeń odpowiadają m.in. układy: kierowniczy, napędowy, hamulcowy, przeniesienia napędu, elektryczny, hydrauliczny czy podnoszenia. Oczywiście, im nowocześniejszy i bardziej wielofunkcyjny wózek, tym bardziej skomplikowany i złożony system mechanizmów odpowiada za jego pracę. Tak jak np. w przypadku podnośników teleskopowych.
Jednak w poniższym artykule skoncentrujemy się głównie na tym, jak wygląda zewnętrzna budowa wózka widłowego czołowego – czyli jednego z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych typów pojazdów unoszących.
Konstrukcja tego typu urządzenia opiera się na elementach takich jak:
rama – której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa operatora na wypadek zsunięcia się i upadku ładunku z wideł lub regału; w widlakach istnieje także możliwość zamontowania różnego typu kabin (od zadaszenia, drzwi i szyb tylnych oraz przednich, po całkowicie kompletną, pełną kabinę) – więcej o tym dowiesz się przechodząc do sekcji PRODUKCJA KABIN;
karetka – płyta czołowa urządzenia; do niej przymocowuje się widły;
maszt – odpowiada za unoszenia ładunków; przymocowuje się do niego karetkę; wysokość podnoszenia w widlaku zależy od jego długości i wytrzymałości;
widły – to metalowe elementy w kształcie litery “L”, mogą mieć różne długości oraz różny udźwig, montowane są na karetce;
siłownik podnoszenia – jest odpowiedzialny za płynne i bezpieczne unoszenie masztu oraz ładunku znajdującego się na widłach;
silnik wraz z pokrywą – jak wiadomo, jak silnik jest bardzo ważną częścią, która pozwala na pracę widlaka. Jednak nie każdy wie, iż nie mniej ważna jest jego osłona – szczególnie w przypadku pojazdów pracujących na zewnątrz, gdyż pozwala ona zabezpieczyć silnik np. przed szkodliwym działaniem opadów;
przeciwwaga – odpowiada za stabilność wózka widłowego, który unosi i transportuje często nawet kilkutonowe ładunki; przeciwwaga dba o to, aby pojazd nie przewrócił się pod ciężarem wideł.
Wszystkie pojazdy czołowe są ponadto wyposażone w kierownicę oraz fotel operatora, a w przypadku wózków spalinowych o napędzie LPG – także w zamontowaną z tyłu pojazdu – butlę z gazem.
Budowie wózka widłowego elektrycznego możecie przyjrzeć się na poniższej grafice. Ponadto jest ona każdorazowo powtarzana kursantom na szkoleniu przygotowującym do uzyskania uprawnień na wózki widłowe.

budowa-wozka-widlowegoIle waży wózek widłowy?

Istnieje bardzo duża liczba różnorodnych wózków widłowych, dlatego nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile waży wózek widłowy. Nawet w przypadku modeli wózków o podobnych parametrach takich jak maksymalna wysokość podnoszenia i udźwig, a także zbliżonych wymiarach, trudno jednoznacznie określić wagę, która może się różnić nawet w zależności od marki i wyposażenia pojazdu.
Szacunkowo, na potrzeby odpowiedzi na pytanie, ile waży wózek widłowy, można przyjąć iż waga wózków o napędzie spalinowym wynosi około:
– 3 ton w przypadku pojazdów o udźwigu ok 1500kg;
– 4 ton w przypadku pojazdów o udźwigu ok 2500kg;
– 5 ton w przypadku pojazdów o udźwigu ok 3500kg itd.
Jednocześnie, odnotowania wymaga fakt iż wózki elektryczne są nieco cięższe od spalinowych.
Dlaczego waga widlaków jest istotna? Głównie w celu przystosowania podłoża pod konkretny rodzaj nacisku – wózek wraz z maksymalnym dopuszczalnym ładunkiem to często blisko (a nawet ponad) 10 ton.

Wymiary wózków widłowych

Wymiary wózków jezdniowych zależą od wielu kwestii: modelu pojazdu, jego marki, udźwigu a nawet dodatkowego osprzętu, który może sprawić, iż wózek znacząco zwiększa swoje gabaryty.
Dlaczego wymiary wózka widłowego są istotne? Przede wszystkim pozwalają one oszacować czy pojazd “zmieści się” na szerokości drogi transportowej. Zachowanie właściwych bezpiecznych odległości ma przełożenie na zachowanie odpowiednich, niezagrażających życiu i zdrowiu warunków.
Wózek jezdniowy koniecznie musi mieć wymiary umożliwiające mu swobodne poruszanie się, manewrowanie oraz wykonywanie niezbędnych operacji.
W celu poznania wymiarów wózków widłowych, których zakupem jesteś zainteresowany skontaktuj się z profesjonalnym doradcą, który znajdzie pojazd o parametrach i wymiarach dopasowanych do potrzeb i możliwości Twojego magazynu.

Udźwig nominalny – co oznacza?

Kolejnym ważnym parametrem w przypadku wózków jezdniowych jest wartość udźwigu nominalnego. Czym jest udźwig nominalny? Jest to maksymalny, przewidziany przez producenta, ciężar ładunku, jaki może unieść pojazd na konkretną wysokość. Wartości udźwigu nominalnego można odczytać z diagramu udźwigu wózka widłowego.

Diagram udźwigu wózka widłowego

Diagram udźwigu wózka widłowego przedstawiany jest zwykle w formie tabeli lub wykresu i znajduje się w widocznym miejscu w każdym wózku jezdniowym. Może się on nieco różnić w zależności od marki pojazdów.
Co można odczytać z diagramu udźwigu wózka widłowego?
Za pomocą diagramu, w szybki sposób można oszacować na jaką wysokość można unieść ładunek o konkretnej wadze przy określonym środku ciężkości.

Podsumowanie

ile-wazy-wozek-widlowy-podsumowanieW powyższym artykule zaprezentowaliśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące budowy wózków widłowych – elementy składowe pojazdów, to, ile waży wózek widłowy, czym jest udźwig nominalny oraz jakie informacje odczytać można z diagramu udźwigu wózka widłowego.
Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia, warto przeanalizować wszystkie te wartości, tak aby były optymalnie dopasowane do potrzeb Twojego biznesu.