Wózki widłowe wyposażone w napęd elektryczny to aktualnie najczęściej wybierane urządzenia zarówno do prac magazynowych, jak i przymagazynowych związanych z transportem palet i ładunków o dużej masie. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania: jak działa silnik elektryczny oraz dlaczego warto wybierać maszyny z napędem elektrycznym.

Które wózki wyposażone są w silniki elektryczne?

Obecnie coraz więcej maszyn i podnośników wyposaża się w wydajne i ekonomiczne silniki elektryczne. Popularny trend (choć jeszcze nie na tak dużą skalę) można odnotować również w branżach zajmujących się samochodami elektrycznymi. Oczywiście, pojazdy w zależności od typu i modelu wyposażone są w różne rodzaje silników elektrycznych.

Do urządzeń jezdniowych podnośnikowych, korzystających z energii elektrycznej należą sprzęty takie jak:

Część z wyżej wymienionych urządzeń (jak wózki widłowe czy podesty) znaleźć można także w wersji napędzanej spalinowo, natomiast większość (takie jak paleciaki, wózki boczne i reach truck) dostępne są jedynie w wersji z silnikiem elektrycznym.

Silniki elektryczne do widlaków

silniki elektryczne do widlakówAby dowiedzieć się, jak działa silnik elektryczny, warto zacząć od wyjaśnienia tego, czym jest. W wózkach widłowych silnik elektryczny stanowi istotną część układu napędowego (odpowiadającego za jazdę i przemieszczanie się wózka) oraz układu podnoszenia (który obsługuje proces unoszenia i opuszczania wideł).

Działanie silnika elektrycznego możliwe jest dzięki wykorzystaniu ładowanych prądem akumulatorów (stąd też częste określanie wózków elektrycznych jako wózki akumulatorowe). Akumulatory powinny być ładowane przy pomocy prądu stałego lub zmiennego, zgodnie z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny pracy, instrukcją obsługi oraz zależnie od rodzaju akumulatora. Więcej o akumulatorach dowiecie się z wpisu “7 pytań o akumulator do wózka widłowego” dostępnym na naszym blogu.

Budowa silnika elektrycznego

Jedyne źródło zasilania silników elektrycznych stanowią baterie (akumulatory) i to właśnie od nich w dużej mierze zależy to, w jaki sposób prąd elektryczny przepływa do silników. Poza tym dla poprawnego działania układu elektrycznego, poza silnikiem, konieczne są: cewka, oporniki, kondensatory, diody czy rozrusznik. Cały schemat układu elektrycznego dla każdego pojazdu indywidualnie znajduje się w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej.

Jak działa silnik elektryczny?

Tym, co łączy wózki widłowe elektryczne jest zasilanie akumulatorowe prądem stałym (DC) lub zmiennym (AC). Napięcie z akumulatora przekłada się rdzenia silnika elektrycznego, w wyniku czego powstaje wirujące pole magnetyczne. Pole magnetyczne przechodząc przez pręty ruchomej części silnika, indukuje w nich napięcie. Energia elektryczna przekształca się w energię mechaniczną.

Zasada działania silnika elektrycznego omawiana jest pokrótce w trakcie szkoleń na wózki widłowe, natomiast w szerszym aspekcie o tym, jak działa silnik elektryczny dowiedzieć się można na kursie na konserwatora wózków widłowych.

Konserwator, zajmujący się czuwaniem nad stanem technicznym urządzeń oraz naprawami czy remontami musi w pełni znać zasady działania silnika elektrycznego w zależności od tego jaki jest rodzaj napięcia zasilającego czy pojemności akumulatora.

Zalety napędu elektrycznego

zalety napędu elektrycznegoKorzyści wynikające z wykorzystania wózków jezdniowym unoszących z napędem elektrycznym są niebagatelne. Przede wszystkim w takich przypadkach liczą się:

  • stałe, niewielkie koszty eksploatacji wózków (przy obecnym wzroście cen paliw, wykorzystywanie energii elektrycznej jest o wiele bardziej ekonomiczne i opłacalne),
  • szerokie zastosowanie wózków widłowych elektrycznych, które możliwe jest dzięki temu, że silniki elektryczne nie emitują spalin,
  • dobra dynamika działania, płynna jazda, brak kłopotów z odpalaniem urządzeń pracujących nawet w ujemnych temperaturach.

Warto także wspomnieć o tym, że silnik elektryczny zapewnia znacznie większy komfort jazdy, nie tylko dzięki płynności, ale również dzięki cichej pracy. Silnik elektryczny działa cicho, przez co zarówno operator wózka widłowego, jak i pracownicy w pobliżu nie są narażeni na nadmierną ekspozycję na hałas. Silniki elektryczne to przyszłość motoryzacji – ekologiczne rozwiązanie, umożliwiające wydajne wykonywanie zadań w krótkim czasie.

Podsumowanie

silnik elektryczny podsumowanieZasada działania silnika elektrycznego przypomina poniekąd budowę silnika w samochodach elektrycznych. W przypadku wózków widłowych silniki odpowiedzialne są jednak dodatkowo za unoszenie ładunków, dlatego mimo, że nie rozwijają tak dużych prędkości jak samochody, to potrzebują dużej mocy do unoszenia ładunków na wysokość nawet kilkunastu metrów wzwyż.