Jednym z czynników, które mają duży wpływ na zachowanie stateczności przez wózki widłowe są zamontowane w nich koła i opony do wózków widłowych. Z uwagi na swoją budowę posiadają one różne zastosowania i powinny być wykorzystywane zgodnie z nimi, dla zapewnienia bezpieczeństwa, prawidłowej przyczepności oraz udźwigu pojazdu.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy dobre rady, mające na celu uniknięcie czasochłonnych i kosztownych awarii oraz nazbyt częstych wizyt w serwisie wózków. Warto jednak pamiętać o tym, iż serwisy wózków widłowych nie tylko odpowiadają za naprawy urządzeń, ale także pomagają m.in. gdy zachodzi konieczność kupna oraz wymiany opon na nowe.

Zużycie opon do wózków widłowych

Opony do wózka widłowego, tak samo jak inne elementy, posiadają swoją określoną żywotność. Stan zużycia opon podlega również kontroli w trakcie przeglądów wózków widłowych. Opony nadmiernie wyeksploatowane czy uszkodzone mogą stanowić podstawę do wstrzymania decyzji o dopuszczeniu wózka jezdniowego do użytku, aż do momentu wymiany wadliwego ogumienia i ponownego dokonania przeglądu.

Jak rozpoznać, że opony w wózku widłowym wymagają wymiany?

Szczególną uwagę powinny zwrócić wszelkie nieprawidłowości i niepokojące sygnały, sugerujące uszkodzenie opon. Są to np.:

  • wybrzuszenia powstałe na powierzchni opony;
  • przebicia;
  • rozwarstwienia;
  • wystające druty lub inne elementy budowy opony (np. płótna).

Ponadto, standardowo należy mieć na względzie również poziom zużycia opony. Przyjmuje się, iż pojazd nie może być dopuszczony do eksploatacji, jeśli zużycie jego opon przekroczyło 16 mm. O konieczności wymiany elementów na nowe może sugerować także wskaźnik zużycia opony TWI.

Co ważne, podczas wymiany opon nie można zdecydować się na dowolnie wybrany ich typ i model, gdyż opony do wózków widłowych znacząco różnią się od siebie pod względem budowy oraz przeznaczenia.

Rodzaje opon do wózków widłowych

Wśród opon wyróżnia się dwa podstawowe typy: opony pneumatyczne oraz elastyczne. Poza tym w tej kategorii mieszczą się także koła do wózków widłowych. Czym różni się każdy z poszczególnych typów?

Pneumatyczne opony do wózków widłowych

Opony pneumatyczne do wózków to inaczej opony dętkowe. Ich wnętrze wypełnione jest sprężonym powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem (zgodnym z zaleceniami producenta). Ten rodzaj opon dzieli się także na podkategorie , ze względu na szczegółową budowę wyróżnia się:

  • pneumatyczne opony diagonalne;
  • pneumatyczne opony radialne.

Opony diagonalne wyposażone zostały w dętkę, ochraniacz oraz kordy tekstylne (przekładki), które odpowiadają za nośność opony. Spośród wszystkich opon, które zostaną przedstawione w poniższym artykule, opony diagonalne charakteryzuje najkrótsza żywotność i najszybsze zużycie. Jednak, z drugiej strony, przedsiębiorców przyciąga ich niska, atrakcyjna cena.

Z kolei opony radialne są bardziej wytrzymałe dzięki konstrukcji najbardziej zbliżonej do konstrukcji opon samochodowych. Zapewniają one także lepszą amortyzację. W swojej budowie nie posiadają dętek i ochraniaczy, tylko kołnierz uszczelniający. Dzięki stalowemu kordowi rzadko ulegają przebiciom, a wysokość ich bieżnika jest wyższa niż oponach pneumatycznych diagonalnych. Wszystkie te elementy sprawiają, że żywotność opon radialnych jest dość długa.

Warto dodać także, że opony radialne posiadają jeszcze jedną ważną zaletę – przewodzą ładunki antystatyczne. Co oznacza to w praktyce? Wózki widłowe wyposażone w tego typu opony mogą być używane także w miejscach zagrożonych wybuchem, w przemyśle farmaceutycznym, czy chemicznym.

Elastyczne opony do wózków widłowych

Ze względu na budowę, elastyczne opony do wózków są określane także mianem pełnych. Podobnie jak pneumatyczne opony do wózków widłowych, tak i elastyczne dzielą się na dwie podkategorie:

  • opony dwuwarstwowe;
  • opony trójwarstwowe.

Jak łatwo wywnioskować już po samych nazwach typów opon – różni je przede wszystkim ilość wykorzystanych w konstrukcji warstw. Dwuwarstwowa opona do wózka widłowego nie posiada amortyzującej warstwy, przez co pojazdy wyposażone w tego typu ogumienie, to raczej urządzenia poruszające się po gładkich i prostych nawierzchniach. Dużym atutem opon dwuwarstwowych jest ich niska, konkurencyjna cena. Z kolei wadę stanowi problem opony z oddawaniem ciepła podczas eksploatacji. Dlatego też elastyczne opony dwuwarstwowe wykorzystywane są głównie w trakcie krótkich, pomocniczych prac o niskiej intensywności.

Opony trójwarstwowe – inaczej superelastyczne zdecydowanie lepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła z wnętrza koła oraz charakteryzują się lepszą amortyzacją. Opony superelastyczne to najbardziej zaawansowane spośród dostępnych na rynku typów opon. Solidna budowa, umożliwia im nawet wielogodzinną pracę, w trybie zmianowym. Jedyną wadą opon tego typu – jest nieco wyższa cena. Jednak w tym przypadku jest ona uzależniona od jakości i możliwości, jakie dają tego typu opony pełne.

Kółka do wózków widłowych

Poza różnymi rodzajami opon do wózków widłowych, zdarzają się jeszcze urządzenia, które wyposażone są w koła. Koła do wózka widłowego są raczej niewielkich rozmiarów i charakteryzuje je bardzo słaba amortyzacja. One także występować mogą w wielu rodzajach, np. jako:

  • koła z bieżnią gumową;
  • koła z bieżnią poliuretanową;
  • koła tworzywowe;
  • koła do wózków widłowych stalowe;
  • koła żeliwne;
  • koła elektrostatyczne.

Najczęściej montowane są do wózków paletowych, które poza kołami, mogą posiadać jeszcze rolki. Ich ceny to wydatek rzędu kilku do kilkudziesięciu złotych (w zależności od rozmiaru i typu).

Oznaczenia opon do wózków widłowych

Wybierając nowe opony do wózków widłowych, można posiłkować się wyborem dokładnie takich samych modeli. Wszystkie niezbędne dane można odczytać bezpośrednio z bocznej powierzchni opony, warto jednak wiedzieć, co oznaczają poszczególne skróty.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że oznaczenia na oponach pneumatycznych różnią się od tych występujących na oponach elastycznych. Pierwsze dwie informacje są takie same w przypadku obydwu typów opon. Są to:

  • informacja o szerokości opony – podana w calach;
  • wymiary średnicy obręczy – również podane w calach.

Po tych danych, inne pojawiają się w zależności od konkretnego rodzaju opon:

  • dla opon pełnych: przeznaczenie do szybkiego montażu (SIT/ Quick), zwiększona amortyzacja (SRS), NM – nie pozostawiające śladów;
  • dla opon pneumatycznych: liczba przekładek (PR) lub oznaczenie R – dla opon radialnych, nieposiadających przekładek.

Standardowo na oponie znajduje się również nazwa marki producenta.

Opony a poszczególne rodzaje urządzeń

Jeśli chodzi o zastosowanie i przeznaczenie konkretnych typów opon do pojazdów, to można przyjąć, iż:

  • Opony pneumatyczne diagonalne montuje się głównie w wózkach widłowych elektrycznych oraz spalinowych czołowych.
  • Opony pneumatyczne radialne z powodzeniem nadają się do wózków widłowych spalinowych a także do większych i bardziej wydajnych – wózków widłowych terenowych.
  • Opony dwuwarstwowe elastyczne przeznaczone są przede wszystkim do wózków widłowych magazynowych.
  • Wózki widłowe wysokiego składowania posiadają zamontowane opony superelastyczne.

Natomiast, tak jak już zostało zaznaczone w jednym z poprzednich paragrafów – wózki paletowe wyposażone są najczęściej w kołka lub rolki.

Opony do wózków widłowych – jak dobrać najlepsze?

Szukasz opon do wózka widłowego, gdyż obecne wymagają wymiany? A może chcesz zwiększyć komfort jazdy i usprawnić funkcjonowanie transportu w Twojej firmie? W tych i innych przypadkach doradztwem służą wykwalifikowani specjaliści z naszego serwisu wózków widłowych. Pomogą kompleksowo dobrać rozmiar i typ opon, a także wszelkie inne niezbędne części do wózków widłowych (zarówno dodatkowy osprzęt, jak i wymienne elementy, takie jak: widły, przedłużki, czy filtry oraz oleje).

Prawidłowo dobrane opony do wózków widłowych usprawniają obsługę oraz transportowanie ładunków nawet na duże odległości, a także zapewniają bezpieczeństwo pracowników i przewożonych towarów.