Czy osprzęt do wózków widłowych przydaje się w codziennej pracy przedsiębiorstwa? Które elementy warto wykorzystywać i w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej? Jakie są wymogi montażu akcesoriów na konkretnych urządzeniach transportu bliskiego? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań – w poniższym artykule.

Co kryje się pod terminem “osprzęt do wózków widłowych”?

Osprzęt do wózków widłowych to zespół wymiennych elementów montowanych na wózkach jezdniowych unoszących w celu zwiększenia możliwości pojazdów. Pomimo, iż termin dotyczy według nazwy wyłącznie “wózków widłowych” – takich jak: czołowe wózki widłowe spalinowe i elektryczne czy wózki widłowe terenowe, to często odnosi się także do urządzeń innego typu, takich jak np. ładowarki teleskopowe.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się i montuje osprzęt do wózków? Wymienne elementy są przydatne np. branży budowlanej, kiedy konieczne jest zastosowanie innego rodzaju urządzeń do pracy. Dodatkowe pomocnicze akcesoria sprawdzają się jednak również w pracach magazynowych, np. podczas transportowania ładunków innych niż popularne palety.

Zamontowany na wózkach osprzęt zwiększa zakres zadań, w jakich wykorzystywać można wózki jezdniowe unoszące, jednocześnie pozwalając zaoszczędzić i wyeliminować konieczność zakupu dodatkowego sprzętu do firmy.

Najbardziej popularne i przydatne akcesoria

Na rynku dostępnych jest wiele wymiennych elementów osprzętu do wózków widłowych. Poniżej omówimy pokrótce najbardziej przydatne z nich:
1. Widły i przedłużki – pomimo iż nie każdy o tym wie, widły do palet oraz przedłużki nie stanowią stałego wyposażenia widlaków. Łatwy demontaż sprawia, że wykorzystuje się je zamiennie z innymi elementami, w zależności od tego, jaki rodzaj ładunków ma zostać przetransportowany. Widły sprawdzają się najlepiej w transporcie magazynowym, do przewożenia palet.
Poza standardowymi widłami istnieje również możliwość zakupu wideł np. z obrotnicą czy zawieszane z wciągarką.
2. Chwytaki – gdy mowa o ładunkach wielkogabarytowych, których wózek nie przewozi na paletach, pojawia się konieczność zamontowania na urządzeniu chwytaków. Jak sama nazwa wskazuje – chwytaki “łapią” przedmiot, który ma zostać uniesiony bocznymi ramionami (w przeciwieństwie do wideł, które unoszą go od dołu). Wśród chwytaków najbardziej popularne są chwytaki do beczek, kartonów, bloczków betonowych oraz chwytaki do bel papieru, ale także te przeznaczone do obsługi branży rolniczej, jak np. chwytaki do obornika.

3. Wysięgniki – umożliwiają w szybki i łatwy sposób transportowanie ciężkich czy długich elementów przekształcając wózek widłowy w funkcjonalny niewielki dźwig. Transportowany ładunek podwiesza się na haku, unosząc nad ziemią.

4. Łyżki – dzięki ich montażowi, tradycyjne widlaki stają się pojazdami transportującymi różnorodne materiały sypkie (od piasku, poprzez żwir, aż do np. zbóż w rolnictwie). Łyżki do wózków widłowych mogą różnić się między sobą wielkością oraz sposobem montażu (na karetce lub na widłach).

5. Pomosty robocze – w przypadku większych urządzeń – takich jak ładowarki teleskopowe, możliwe jest zamontowanie na ramieniu pomostu roboczego – czyli niewielkiej, zabezpieczonej platformy, mogącej pomieścić do 2-3 pracowników. Tego typu rozwiązanie jest idealne, gdy pracownicy muszą wykonać zadania na dużej wysokości – unoszeni ładowarką teleskopową docierają tam szybko, natomiast solidne metalowe pomosty z barierkami zabezpieczają ich przed upadkiem.
Pomosty wykorzystywane są najczęściej w branży budowlanej (podczas remontów, renowacji czy np. montażu takich elementów jak rynny itp).

Istnieje oczywiście znacznie więcej różnorodnych dodatkowych elementów osprzętu, dedykowanego konkretnym urządzeniom. Do bardziej ciekawych i nietypowych przykładów należą np. zamiatarka czy pług śnieżny, które można zamontować na wózkach w celu prowadzenia prac porządkowych np. na placach magazynowych, podjazdach itp.

zamiatarkaWymogi montażu osprzętu

Nie każdy rodzaj osprzętu można zamontować na dowolnym wózku jezdniowym podnośnikowym. Elementy muszą być dedykowane, a do tego dostosowane do konkretnych modeli urządzeń.

Jednak to nie wszystko! Bardzo ważne, aby wszystkie wymienne części do wózków widłowych posiadały certyfikaty oraz spełniały europejskie normy dopuszczenia do użytku. Tylko oryginalne akcesoria oraz elementy do wózków widłowych zapewniają im bezpieczeństwo i najwyższy komfort użytkowania. Jaka jest przewaga dedykowanego osprzętu firmowego nad niemarkowym?

  • solidna budowa, dobrej jakości komponentów;
  • bezpieczne oraz stabilne mocowanie;
  • idealne dopasowanie, brak niepotrzebnych tarć, nierówności itp.;
  • dłuższa żywotność.

Co istotne, dedykowane solidne akcesoria do wózków stanowią również bezpieczną podporę dla transportowanych czy unoszonych towarów, tym samym zmniejszając ryzyko ich upadku i uszkodzenia.

Osprzęt do wózków – podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowano najczęściej wykorzystywane dodatkowe, wymienne akcesoria do widlaków, które umożliwiają im zwiększenie potencjału i wykonywanie zupełnie nowych, innych niż zazwyczaj zadań. Akcesoria tego typu określa się powszechnie jako osprzęt do wózków widłowych. A podczas jego wyboru i zakupu bardzo istotny jest wybór solidnych, dedykowanych marce i konkretnym urządzeniom, elementów, które spełniają wszystkie normy oraz przepisy o dopuszczeniu do użytkowania.