W jaki sposób ułatwić sobie pracę na wysokościach? Zapewniając jak najlepszy dostęp! A jak to zrobić? Najlepiej korzystając z pomocy solidnych i bezpiecznych konstrukcji – takich jak np. podesty robocze czy platformy. Dziś przyjrzymy im się nieco bliżej i odpowiemy na pytanie – co jest lepsze: pomost czy platforma?
Prace przeprowadzane na wysokościach wiążą się często ze szczególnym ryzykiem i zaliczane są według polskiego ustawodawstwa do kategorii prac szczególnie niebezpiecznych. Dlatego, w przypadku wykonywania wszelkich tego typu zadań, tak ważne jest maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa m.in. przez dobór odpowiednich urządzeń.
Czym są podesty robocze?
Podest roboczy jest to (najprościej mówiąc) konstrukcja umożliwiająca prace na niewielkich wysokościach. Swoją budową przypomina on rusztowanie, ale jest zdecydowanie mniejszy. Na jego formę składa się niewielka platforma usytuowana na dwóch drabinach, ustawionych do siebie równolegle. Platforma przeznaczona jest do poruszania się po niej w trakcie wykonywania czynności, dlatego musi być wykonana z solidnego, odpornego materiału.
Zdecydowanym atutem w przypadku tych formacji jest fakt, że rozmiary podestów roboczych są niewielkie, dzięki czemu są one łatwe w transportowaniu i montażu. Zachęcająca jest także ich niska cena oraz możliwość wykorzystania podestów roboczych także wewnątrz pomieszczeń.
Z kolei, minusem jest brak mobilności urządzeń, które w przeciwieństwie do podestów ruchomych, nie posiadają kół i napędu. W przypadku konieczności zmiany umiejscowienia podestu roboczego należy rozmontować go, przenieść, a potem ponownie złożyć jego konstrukcję. Dodatkowo, podesty robocze nie mają dużego zasięgu – sprawdzają się podczas prac prowadzonych do wysokości maksymalnie 2-3 metrów, co może stanowić w wielu przypadkach niedogodność.
Podesty robocze w świetle prawa
Wymogi wobec podestów roboczych są jasno opisane i przedstawione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Określa ono, iż podczas wykonywania prac na drabinach, rusztowaniach, pomostach oraz innego typu podwyższeniach należy zadbać o:
- stabilność;
- zabezpieczenie przed nieprzewidzianą zmianą położenia;
- ustawienie konstrukcji na płaskim, twardym podłożu;
- umieszczenie w widocznym miejscu czytelnych informacji o maksymalnym obciążeniu.
Ponadto w przypadku podestów roboczych istotne jest: - trwałe przymocowanie powierzchni pomostu do reszty konstrukcji;
- zapewnienie odpowiedniej, wystarczającej zarówno dla pracowników, jak i materiałów, powierzchni roboczej;
- w przypadku konstrukcji powyżej 2. metrów – zamontowanie barier zabezpieczających;
- oraz tak jak powyżej – widoczne umiejscowienie informacji wskazujących na maksymalne dopuszczalne obciążenie.
Gdzie wykorzystuje się podesty robocze?
Jak zaznaczono już na wstępie podesty robocze wykorzystuje się do prac na niewielkich wysokościach. Co istotne, są one pomocne zarówno dla pracowników firm, jak i dla prywatnych osób, które korzystają z nich w razie potrzeby.
Podesty robocze sprawdzają się przede wszystkich w firmach budowlanych oraz remontowych, gdzie stanowią nieocenioną pomoc w przypadku np.
- prac związanych z malowaniem ścian oraz sufitów,
- drobnymi pracami wykończeniowymi;
- montażu oświetlenia, zakładaniu instalacji elektrycznej.
A także podczas prowadzenia niektórych prac produkcyjnych na linii produkcyjnej czy w trakcie czynności wykonywanych przez służby techniczne.
Dzięki atrakcyjnym, niskim cenom podesty robocze są wykorzystywane także przez osoby prywatne, które np.
- przeprowadzają remonty na zewnątrz i wewnątrz domu;
- zajmują się ociepleniem domków jednorodzinnych;
- wykonują prace gospodarskie na terenie posesji (np. malowanie ogrodzenia, przycinanie drzew itp).
Niewielka konstrukcja sprawia, że podest roboczy jest łatwy zarówno w montażu, utrzymaniu i konserwacji a także nie zajmuje dużo miejsca (może być przechowywany w garażu czy składziku ogrodowym).
Czym są platformy ruchome?
W przeciwieństwie do podestów roboczych, platformy ruchome stanowią nie tyle konstrukcje, co urządzenia o zdolnościach poruszania się, wyposażone w napęd. Można zatem dowolnie zmieniać ich miejsce położenia w zależności od potrzeb, bez konieczności demontażu oraz ponownego montażu konstrukcji.
Ich dodatkowym atutem jest znacznie większy zasięg, który daje dużo więcej możliwości pracownikom, korzystającym z tego typu sprzętu. Maksymalna wysokość podnoszenia w przypadku platform, to nawet do kilkudziesięciu metrów!
Wyróżnia się 3 typy platform ruchomych:
- nożycowe;
- teleskopowe;
- teleskopowe łamane.
Platforma nożycowa
Na jej konstrukcję składa się zabezpieczony barierami podest, który unoszony jest przy pomocy pojedynczej lub podwójnej pary dźwigników. Odznacza się dużym udźwigiem (w przypadku niektórych modeli nawet do 10 ton) i stosunkowo dużym podestem (nawet 3×2 metry). Tego typu podnośniki działają dzięki siłownikom, umieszczonym między podstawą a ramionami nożyc, wytwarzającym energię niezbędną do rozłożenia (oraz późniejszego złożenia) układu.
Tego typu urządzenia wykorzystuje się głównie:
- w warsztatach mechaniki samochodowej w celu bezpiecznego unoszenia pojazdów;
- w szeroko rozumianych pracach budowlanych (zarówno wykończeniowych, instalacyjnych, renowacyjnych itp.);
- na terenie hal produkcyjnych przy liniach montażowych.
Platforma teleskopowa
Platforma teleskopowa jest zbudowana inaczej niż nożycowa, gdyż wyposażona została w podest umieszczony na wysuwanym ramieniu teleskopu. Podczas pracy, platforma musi znajdować się prosto pod docelowym miejscem wykonywania działań (tak samo jak w przypadku platformy nożycowej), co może stanowić znaczne utrudnienie w miejscach, do których trudno dojechać. Idealnie natomiast sprawdza się np. w portach lotniczych, gdzie wykorzystuje się je do prac konserwacyjnych w samolotach oraz utrzymania porządku na płytach lotnisk i w terminalach.
Platforma teleskopowa łamana
Tam, gdzie nie dotrze, ze względu na dojazd, zwykła platforma teleskopowa, dojedzie platforma z łamanym wysięgnikiem. Ramię tego urządzenia zostało podzielone na segmenty, co umożliwia mu zginanie się, a tym samym ułatwia dostęp do miejsc, w które nie ma bezpośredniego dojazdu.
Ruchome platformy mają wiele atutów, z których jako główne wymienić można mobilność, dużą wysokość podnoszenia oraz duży udźwig a co za tym idzie zwiększoną wygodę pracy.
Wszystkie wymienione rodzaje platform roboczych znajdziecie w naszej ofercie w zakładce “Platformy robocze, podesty ruchome”.
Podest czy platforma?
Nie sposób jednoznacznie określić, która z konstrukcji sprawdza się lepiej – czy podest roboczy czy platforma ruchoma, co wynika z faktu, iż ze względu na swoją budowę i zakres możliwości są one wykorzystywane do różnego typu zadań (choć często w tych samych branżach).
Podesty robocze umożliwiają pracę na niewielkich wysokościach, gdzie łatwo o dostęp do docelowego miejsca wykonywania zadania. Są bardzo praktyczne, ich ceny są niskie, a sposób wykorzystania i montażu nieskomplikowany, wręcz intuicyjny.
Natomiast platformy ruchome wykorzystuje się, gdy zachodzi konieczność przetransportowania pracowników i ładunków na duże wysokości. Ich poziom zaawansowania, napęd mechaniczny, a w wielu przypadkach możliwość sterowania zdalnego sprawia, że trudno nawet porównywać je do niewielkich rozmiarów podestów roboczych.
Podczas wyboru właściwego rozwiązania dla swojej firmy zawsze należy mieć na uwadze:
- oczekiwania w stosunku do konstrukcji;
- rodzaj najczęściej wykonywanych prac do jakich będzie używany sprzęt;
- wydajność urządzenia
oraz oczywiście zdrowy rozsądek i możliwości finansowe.
Inne rozwiązania do prac na wysokościach
Podesty i platformy to nie jedyne spośród dostępnych na rynku konstrukcji i urządzeń przeznaczonych do wykonywania prac na wysokościach. W tym celu wykorzystuje się także:
- rusztowania – które są popularne szczególnie na budowach, jako systemy umożliwiające poruszanie się pracownikom na wysokościach np. wzdłuż ścian budynków. Podobnie jak podesty robocze powinny być one umieszczone na prostym, utwardzonym gruncie oraz opatrzone widocznymi tablicami informacyjnymi.
- wózki widłowe typu Reach Truck – które co prawda nie mają możliwości podnoszenia osób, ale z łatwością unoszą ładunki na wysokość nawet kilkunastu metrów nad ziemię i są często wykorzystywane w magazynach wysokiego składowania;
- podnośniki teleskopowe – te wydajne maszyny, dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu mają możliwość zarówno transportowania ładunków sypkich, bel, długich desek oraz rur, jak i unoszenia w koszu pracowników. Duży udźwig oraz maksymalna wysokość podnoszenia sprawiają, że w wielu przypadkach pojazdy te są idealnym rozwiązaniem do intensywnych i wymagających prac.
Podsumowanie
Wybierając podnośnik do swojej firmy, upewnij się, że spełnia on wszystkie Twoje wymagania dotyczące zakresu unoszenia, prędkości oraz mocy. Natomiast, jeśli decydujesz się na konstrukcję statyczną – zadbaj o dobór odpowiedniej wysokości, udźwigu oraz koniecznie – prawidłowe zabezpieczenie dla pracowników w formie solidnych barier.
Bez względu na to, czy do pracy wybierasz niewielki podest roboczy czy platformę roboczą o dużym zasięgu zadbaj o bezpieczeństwo pracowników i o prawidłowe, zgodne z przeznaczeniem, wykorzystanie urządzeń.