W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się nieco bliżej zagadnieniom dotyczącym wózka czołowego – jego budowie, napędowi, wymiarom i wadze. Dziś, pora omówić następny sprzęt, jakim jest znany wszystkim podnośnik paletowy. W poniższym tekście odpowiemy na wszystkie najczęściej padające pytania dotyczące podnośników.


Pierwszy podnośnik paletowy został zaprojektowany i skonstruowany pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku. W przeciwieństwie do obecnie królujących na rynku podnośników o napędzie elektrycznym, pierwszy podnośnik paletowy wykorzystywał w ramach napędu jedynie siłę ludzkich rąk. Od tego czasu wiele się zmieniło, poza jednym – podnośniki paletowe wciąż mają maksymalnie usprawnić i przyśpieszyć codzienną pracę.

Jak wspominaliśmy już w tekście “Ile waży wózek widłowy? – czyli wszystko o budowie widlaka w pigułce” każdorazowo przed zakupem nowego sprzętu, warto dokładnie poznać jego parametry, możliwości, wymiary a nawet podstawowe zasady funkcjonowania, tak aby jak najlepiej dobrać urządzenie dobrane do własnych potrzeb.
Poniżej prezentujemy pytania oraz odpowiedzi, które najczęściej zadajecie naszym specjalistom w temacie podnośników paletowych – ich pracy oraz możliwości.

Gdzie znajdę podnośnik paletowy?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań, jest to, gdzie szukać podnośników paletowych. Na naszej stronie – urządzenia te znajdziecie w dwóch zakładkach, które wybieracie z górnego menu:
Wózki paletowe elektryczne
Wózki paletowe ręczne
W powyższych kategoriach znajdziecie nowe pojazdy. Jeśli jednak jesteście zainteresowani sprzętem używanym – oferty znajdziecie przechodząc do zakładki Używane wózki widłowe.

Podnośnik paletowy nowy czy używanyJakich marek podnośniki paletowe macie w ofercie?

Jeśli chodzi o nowe podnośniki paletowe, znajdziecie u głównie sprzęty takich marek jak Toyota czy Manitou. Wieloletnie doświadczenie dyktowane zarówno opiniami naszych klientów na temat poszczególnych urządzeń, jak i własnymi obserwacjami, pozwoliło nam szczególnie zaufać tym dwóm markom. Ich pojazdy są wykonane ze świetnych jakościowo materiałów, do tego bezpieczne w użytkowaniu, a przede wszystkim – bardzo wydajne.
Nie oznacza to jednak, że całkowicie odcinamy się od innych świetnych marek – jak choćby Jungheinrich, Nissan (Unicarriers) czy mniej znany na rynku polskim – Cesab.
Dla nas ważne jest, aby każdy klient znalazł wózek skrojony na miarę swoich potrzeb.

Czym różni się podnośnik paletowy ręczny od elektrycznego?

Dla specjalistów to pytanie może wydać się dość zabawne, jednak naprawdę w naszym zawodzie pada ono dość często. Otóż wyjaśniamy:
Podnośnik paletowy ręczny w przeciwieństwie do podnośnika elektrycznego pozbawiony jest jakiegokolwiek mechanicznego napędu. Z tego faktu wynika mnóstwo następstw:

  • podnośniki elektryczne mają większy udźwig;
  • podnośniki bez napędu mają zdecydowanie mniejsze rozmiary, gdyż ich konstrukcja nie wymaga zamontowania baterii; dzięki temu są bardziej zwinne i lepiej radzą sobie w niewielkich pomieszczeniach;
  • praca na podnośnikach paletowych ręcznych nie wymaga wcześniejszego uzyskania żadnych uprawnień operatorskich.

Ponadto, czynnikiem odróżniającym te dwa rodzaje pojazdów jest bez wątpienia ich cena – koszt zakupu podnośnika paletowego bez napędu jest znacznie niższy niż w przypadku podnośnika z napędem.

Czy można zwiększyć wysokość podnoszenia w podnośniku paletowym?

Głównym zadaniem podnośników paletowych nie jest wysokie składowanie ładunków, a jedynie ich transport, zwykle na stosunkowo niewielkie odległości. Co jednak w przypadku, gdy potrzebny jest sprzęt o niewielkich rozmiarach, a jednak większej wysokości podnoszenia? W takim przypadku sprawdzają się podnośniki paletowe z masztem.
Tradycyjne podnośniki ręczne przystosowane są do unoszenia palet, ale nie transportowania ich na wyższe partie regałów – ich maksymalna wysokość podnoszenia to zwykle ok 20 cm, które umożliwia im jedynie bezpieczne pobranie ładunku. Wózki paletowe elektryczne z kolei mogą mieć różne parametry maksymalnej wysokości unoszenia ładunku – jednak zwykle plasują się one również w granicach 40-50cm.
Znacznie inaczej wygląda sprawa w przypadku podnośników z masztem, które dzięki jego występowaniu są w stanie unieść widły na wysokość nawet 4-5 metrów.

Czy muszę rejestrować podnośnik paletowy?

Jeśli chodzi o podnośniki paletowe ręczne to polskie prawo nie nakazuje ich rejestrowania. Inaczej jest w przypadku podnośników paletowych elektrycznych unoszących, które z uwagi na posiadany napęd, podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego, a tym samym wymagają rejestracji w tymże urzędzie.

Co ile trzeba robić przeglądy podnośników paletowych?

Jak wspomniano powyżej – podnośniki paletowe elektryczne podlegają pod nadzór UDT, precyzując – pod nadzór ograniczony . Co oznacza to w praktyce? Podnośniki paletowe o nadzorze ograniczonym objęte są obowiązkowymi przeglądami konserwacyjnymi, które powinny być przeprowadzane przez uprawnione do tego jednostki z częstotliwością określoną przez producenta w dokumentacji techniczno-ruchowej. Przeglądy tego typu mają na celu wyeliminowanie ewentualnych usterek oraz ogólną ocenę stanu technicznego pojazdu i jego zdatności do dalszego użytku.
Brak takich przeglądów lub niedopilnowanie powyższego terminu może skutkować nawet decyzją o cofnięciu decyzji dopuszczenia podnośnika do eksploatacji.
Ponadto podnośniki paletowe o napędzie elektrycznym powinny mieć co dwa lata przeprowadzane doraźne badania.
Wózki paletowe o napędzie ręcznym nie podlegają pod te wytyczne. Ich stan techniczny powinien być jednak regularnie kontrolowany w celu uniknięcia większych awarii oraz zapewnienia bezpieczeństwa operatorom i przewożonym ładunkom.

Jakie awarie najczęściej dotykają podnośniki paletowe?

Z uwagi na swoją stosunkowo prostą i nieskomplikowaną budowę istnieje znacznie mniej czynników wpływających na awarię w podnośnikach paletowych niż np. w wózkach widłowych.
Najczęściej pojawiającym się problemem w przypadku pojazdów paletowych są awarie siłownika, które mogą skutkować samoczynnym opuszczaniem się ładunku lub niemożnością jego uniesienia. Tego typu usterki niewątpliwie w wielu przypadkach są następstwem nadmiernego przeciążania podnośników paletowych, dlatego zawsze należy dbać o przestrzeganie wartości maksymalnego udźwigu wózka.
Każdorazowo w przypadku wykrycia awarii lub choćby drobnej usterki należy zgłosić się od razu do konserwatora lub Serwisu Wózków Widłowych.

Ile kosztuje podnośnik paletowy?

Ceny podnośników paletowych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu kwestii – marki, parametrów, zamontowanych w pojeździe wideł. Uogólniając, można przyjąć, iż ceny podnośników paletowych elektrycznych rozpoczynają się od ok. 20 000 złotych, natomiast koszt zakupu podnośnika ręcznego to wydatek rzędu od ok. 1 tysiąca złotych. Na tak duże rozbieżności w cenie wpływ mają oczywiście opisane już powyżej różnice w budowie i napędzie urządzeń.

Czy istnieje możliwość wynajęcia podnośnika paletowego?

Tak! Jako jedni z nielicznych dajemy naszym klientom możliwość wynajmu nie tylko tradycyjnych wózków widłowych czołowych czy dużych podnośników teleskopowych. Dla nas liczy się przede wszystkim, to jakie potrzeby mają nasi klienci i czego oczekują. W dziale Wynajem znajdziecie cennik dotyczący wynajmu zarówno podnośników paletowych elektrycznych, jak i wydajnych podnośników z masztem.

Podnośnik paletowy – podsumowanie

W powyższym artykule odpowiedzieliśmy na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście zakupu oraz wynajmu podnośników paletowych. Mamy nadzieję, iż dzięki temu udało nam się nieco rozwiać Wasze ewentualne wątpliwości i przybliżyć Wam charakterystykę i obraz urządzenia jakim jest podnośnik paletowy.
Macie więcej pytań? Zapraszamy do zakładki Kontakt i skorzystania z bezpłatnego formularza kontaktowego!