Utrzymanie prawidłowego stanu technicznego wózków widłowych należy do obowiązków właściciela pojazdu i jest bardzo ważne. Regularnie przeprowadzane przeglądy wózków widłowych to jeden z elementów poprawnej eksploatacji sprzętu. Jak często należy je wykonywać? Jakie dodatkowe badania powinien przechodzić wózek widłowy i kiedy? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie w naszym najnowszym artykule.

Na wstępie warto zaznaczyć, iż wyróżnia się kilka różnych rodzajów przeglądów wózków widłowych:

  • badanie odbiorcze;
  • przeglądy okresowe;
  • przeglądy konserwatorskie;
  • przegląd specjalny.

Każde z powyżej wymienionych badań, pomimo iż testują podobne elementy oraz układy, ma nieco inne zadanie i cel nadrzędny.

Badanie odbiorcze wózka widłowego

Wózki jezdniowe unoszące podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego ( więcej o tej instytucji przeczytasz w innym z naszych artykułów: Co to jest UDT?). Przepisy wymagają, aby każde urządzenie UDT było zarejestrowane. Rejestracja wózka widłowego w UDT zakłada w pierwszej kolejności złożenia kompletu dokumentów nowo zakupionego sprzętu w najbliższym, lokalnym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego.
Drugim etapem uzyskiwania pozwolenia na eksploatację wózka jezdniowego unoszącego jest badanie techniczne pojazdu – nazywane inaczej badaniem odbiorczym.

na-czym-polega-badanie-odbiorcze Na czym polega badanie odbiorcze?

Badanie odbiorcze przeprowadza się zarówno w przypadku nowych, jak i używanych urządzeń. Ma ono na celu ocenę stanu technicznego pojazdu oraz to, czy nadaje się on do prac związanych z transportem bliskim i magazynowym. Od jego wyniku zależy to, czy wózek w ogóle zostanie dopuszczony do eksploatacji.
Badanie odbiorcze przeprowadzane jest przez inspektorów z Urzędu Dozoru Technicznego w miejscu, gdzie na co dzień ma być wykorzystywana maszyna.
Przed badaniem właściciel pojazdu powinien zorganizować warunki, które umożliwią przeprowadzenie badania oraz przygotować wózek widłowy, tak aby jego stan techniczny był poprawny i nie wzbudzał żadnych wątpliwości.
Badanie odbiorcze polega na:

    • sprawdzeniu dokumentów urządzenia oraz ich zgodności ze stanem rzeczywistym pojazdu;
    • ocenie stanu technicznego wózka widłowego;
    • wykonaniu próby z przeciążeniem (inaczej nazywaną dynamiczną);
    • wykonaniu próby równoważnej (określanej mianem statycznej).

Wózek widłowy, który pozytywnie przejdzie wszystkie próby uzyska pozytywną opinie inspektorów UDT i będzie mógł zostać oficjalnie zarejestrowany i otrzyma księgę rewizyjną.

Okresowe przeglądy wózków widłowych

Okresowe przeglądy wózków wiążą się także bezpośrednio z kwestią dozoru technicznego, gdyż podobnie jak badanie odbiorcze przeprowadzane są przez inspektorów UDT.
Okresowe przeglądy wózków widłowych przeprowadza się raz na rok i wykonuje się je również w miejscu codziennej eksploatacji urządzeń.

okresowe-przeglady-wozkow-widlowych Na czym polega okresowy przegląd wózka widłowego?

W trakcie okresowego przeglądu wózka widłowego inspektorzy sprawdzają:

  • dokumentację pojazdu (a dokładnie to, czy jest prowadzona systematycznie, regularnie i zgodnie z panującymi wytycznymi);
  • stopień wykorzystania resursu wózka widłowego;
  • stan techniczny urządzenia;
  • oznakowanie pojazdu;
  • poprawność funkcjonowania wózka (prawidłowe działanie wszystkich układów, w tym kierowniczego, hydraulicznego itd.).

Po skończonym badaniu, pracownik UDT wydaje decyzję o dalszej możliwości pracy wózka lub o konieczności wstrzymania zezwoleń na czas usunięcia występujących usterek.

Konserwatorskie przeglądy wózków widłowych

W przypadku tego rodzaju przeglądów, nie są one wykonywane już przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego, a przez konserwatora wózków widłowych (niezależnych, pracujących dla tego samego przedsiębiorstwa lub pracowników serwisu wózków widłowych).
Częstotliwość badań konserwatorskich zwykle określana jest przez samym producentów wózków jezdniowych unoszących. Jednak w przypadku braku adnotacji w dokumentach dotyczącej sugerowanych terminów przeglądów, istnieją jasne prawne wytyczne. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.10.2003 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji urządzeń transportu bliskiego jasno określa iż, konserwatorskie przeglądy wózków widłowych powinno przeprowadzać się:

  • co 30 dni w przypadku pojazdów z dozorem pełnym;
  • co 60 dni dla wózków z ograniczonym dozorem technicznym.

Na czym polega przegląd konserwatorski?

Jest to niezwykle ważny i potrzebny rodzaj regularnych przeglądów, które pozwalają zwykle w najszybszy sposób wykryć (i usunąć) ewentualne usterki. Przegląd konserwatorski obejmuje:

  • dokładną kontrolę stanu technicznego urządzenia (począwszy od lamp, kontrolek, na silniku skończywszy);
  • uzupełnienie olejów;
  • usunięcie ewentualnych usterek czy awarii;
  • wymianę części (jeśli zachodzi taka konieczność);
  • odnotowanie wszystkich czynności w dokumentacji wózka widłowego.

Co istotne – konserwator może, tak samo jak inspektor Urzędu Dozoru Technicznego) podjąć decyzję o czasowym wyłączeniu pojazdu z eksploatacji w przypadku, gdy nie sposób usunąć wszystkich usterek na raz, a awaria sprzętu wymaga kompleksowej naprawy.

Przegląd specjalny wózka widłowego

Każdy przedsiębiorca powinien zadbać, aby jego wózki widłowe (czy to wózki spalinowe, elektryczne czy wózki wysokiego składowania) dysponowały koniecznym i jak najdokładniej wyliczonym resursem – czyli przewidywanym, wyznaczonym na podstawie wielu czynników, czasem przydatności do eksploatacji. Co dzieje się, gdy kończy się obliczony resurs wózka widłowego? Urządzenie musi zostać poddane dodatkowemu badaniu – którym jest właśnie specjalny przegląd wózka widłowego.

Na czym polega przegląd specjalny wózka widłowego?

Przegląd specjalny musi być kompleksowo wykonanym badaniem, które pozwoli w jak najlepszy sposób ocenić stan techniczny, bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie sprzętu. W trakcie przeglądu specjalnego bada się:

  • konstrukcję nośną wózka;
  • działanie mechanizmów napędowych;
  • funkcjonowanie układów: hydraulicznego, elektrycznego, pneumatycznego;
  • a także poprawność działania układów bezpieczeństwa.

Przegląd specjalny kończy sporządzenie protokołu zawierającego nie tylko podstawowe informacje dotyczące pojazdu, ale przede wszystkim zalecenia co do napraw i poprawek, które będzie należało wykonać, aby wózek ponownie mógł dostać zezwolenie na eksploatację.
Po przeprowadzeniu wszystkich napraw w ramach remontu wózka widłowego, zostaje wyliczony nowy okres resursu.

Podsumowanie

Kontrolowanie wykonywania regularnych przeglądów wózków widłowych jest bardzo istotne, zarówno z punktu widzenia efektywności codziennie powierzanych im zadań, jak i ogólnego bezpieczeństwa pracowników oraz urządzeń.
W powyższym artykule zaprezentowaliśmy rodzaje badań, jakie powinno się przeprowadzać na wózkach jezdniowych unoszących, a także częstotliwość, z jaką należy przeprowadzać się opisywane przeglądy wózków widłowych.

10 złotych zasad funkcjonalnego magazynowania

Magazynowanie, jako proces, dotyczy właściwie każdego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją czy sprzedażą. Jego charakter zależy od powierzchni, jaką można wykorzystać w celach magazynowych, rodzaju składowanych towarów oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.…

    Szybki kontakt

    Interesuje mnie

    Chcę kupić wózek widłowy lub inne urządzenie magazynowe

    Oczekiwane parametry poszukiwanego wózka

    Stan wózka

    Typ silnika

    Rodzaj ogumienia

    Wysokość podnoszenia [m]:

    Max udźwig [kg]:

    Interesuje mnie serwis / naprawa wózka widłowego

    Jakie urządzenie chcesz oddać na serwis?

    Chcę sprzedać wózek widłowy lub inne urządzenie magazynowe

    Marka urządzenia:

    Model urządzenia:

    Rok produkcji:

    Wybierz rodzaj urządzenia

    Rodzaj usługi

    Rodzaj ogumienia

    Typ silnika

    Wysokość podnoszenia [m]:

    Max udźwig [kg]:

    Typ masztu:

    Dodatkowe wyposażenie:

    Cena:

    Zdjęcie wózka:

    Poszukuję części do wózka widłowego

    Interesuje mnie wynajem wózka widłowego / platformy roboczej

    Jaki typ urządzenia chcesz wynająć?

    Interesuje mnie szkolenie

    Jakie szkolenie Cię interesuje?

    Miejsce wykonania szkolenia / kurs On-Line

    Chcę kupić kabinę do wózka widłowego

    Interesuje mnie finansowanie

    Jaki rodzaj finansowania Cię interesuje?

    Floating buttons