Każdy operator wózka widłowego powinien znać i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa obsługi wózka widłowego. Jedną z nich jest wiedza, w jakich sytuacjach należy jechać wózkiem do tyłu, która wbrew pozorom może być przydatna częściej niż myślisz.

Podstawowe zasady jazdy wózkiem widłowym

Istnieje wiele zasad określających w jasny sposób to, jak obsługiwać wózek widłowy. Do ich znajomości i przestrzegania zobowiązani są:

  • właściciel wózka widłowego,
  • operator wózka widłowego,
  • oraz konserwator urządzenia.

W przypadku właściciela wózka widłowego (który sam nie jest operatorem) wystarczy podstawowa znajomość przepisów prawa dotyczących wózków jezdniowych oraz zarejestrowanie urządzenia, a także nadzorowania eksploatacji i regularnych przeglądów czy kontroli.

w jakich sytuacjach należy jechać wózkiem do tyłuJeśli chodzi o operatora to lista jego obowiązków jest znacznie dłuższa i możecie je znaleźć tutaj. Jednak w przypadku samej jazdy wózkiem widłowym najważniejsze jest:

  • jazda wózkiem widłowym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
  • odpowiednio dostosowana do warunków prędkość wózka widłowego,
  • zakaz przewożenia ludzi na widłach czy innych elementach wózka widłowego,
  • zakaz jazdy z podniesionymi widłami,
  • uważne poruszanie się po halach produkcyjnych, gdzie jednocześnie odbywa się ruch pieszych i pojazdów mechanicznych, należy wówczas pamiętać o szczególnej ostrożności.

Ważne jest także dostosowanie jazdy do warunków panujących wokoło, tak aby nie stwarzać zagrożenia, jeśli w grę wchodzi np. ograniczona widoczność, wzniesienia czy śliska nawierzchnia.

Z kolei, gdy mowa o konserwatorach wózków widłowych bądź też innych serwisantach – ich głównym zadaniem jest dbanie o właściwy stan techniczny wózka. W tym przypadku obsługa nie jest najważniejsza, ale jej znajomość i wiedza na temat tego, jak powinny zachowywać się urządzenia jest niezbędna do oceny ich prawidłowego stanu oraz wykluczenia wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu.

Kiedy konieczna jest jazda wózkiem widłowym do tyłu?

kiedy konieczna jest jazda wózkiem widłowym do tyłuOdpowiadając na tytułowe pytanie – czyli kiedy kierowca wózka widłowego może poruszać się na wózku tyłem, przede wszystkim należy pamiętać, iż jazda wózkiem widłowym tyłem nie jest wskazana, o ile nie ma do tego wskazań. Mowa tu oczywiście głównie o wózkach widłowych elektrycznych, wózkach spalinowych oraz wózkach widłowych terenowych – czyli pojazdach czołowych. Na co dzień operatorzy wózków jezdniowych powinni poruszać się w ten sposób, aby widły wózka znajdowały się z przodu urządzenia.

W jakich przypadkach dozwolona jest jazda tyłem na wózku widłowym:

  • jeżeli przewożony na widłach ładunek ogranicza widoczność do przodu, np. wystaje poza obrys wózka i wideł, zasłaniając widok,
  • podczas zjeżdżania z pochyłości w przypadku jeśli na wózku znajdują się ładunki.

Są to manewry, które zdecydowanie wymagają od operatorów doświadczenia i opanowania. Przed rozpoczęciem manewru cofania należy każdorazowo upewnić się czy w strefie jazdy nie ma ludzi lub przeszkód. Prędkość jazdy powinna być dostosowana do warunków oraz otoczenia.

Zasady bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy wózkiem widłowym do tyłu niewiele różnią się od tych, które pojazd i operator muszą spełniać podczas normalnej obsługi urządzenia.

Operator wózka widłowego powinien posiadać zapięte pasy bezpieczeństwa, a także odpowiedni strój roboczy do pracy w magazynie. Przed przystąpieniem do obsługi wózka widłowego należy zadbać o sprawdzenie jego stanu technicznego i odpowiednie ułożenie fotela.

Ważne jest, aby podczas jazdy widły były zawsze w pozycji transportowej. A masa ładunków nie może przekraczać maksymalnej dopuszczalnej wagi wskazanej dla konkretnego urządzenia w diagramie udźwigu wózka widłowego.

Po zakończeniu pracy, gdy obsługa wózka widłowego dobiegnie końca, urządzenie powinno zostać zaparkowane w suchym i bezpiecznym miejscu.

jak cofać wózkiem widłowymPodsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: w jakich przypadkach należy jechać wózkiem widłowym do tyłu. Warto o tym wiedzieć, tak aby jeszcze lepiej obsługiwać wózek widłowy, dbając zarówno o bezpieczeństwo ładunków, jak i pracowników.