Widły do palet do nieodłączne elementy wykorzystywane na co dzień w wózkach widłowych. Służą one do podnoszenia oraz transportowania materiałów, dlatego ważny jest ich prawidłowy wybór – zarówno pod względem jakości, udźwigu jak i długości roboczej. A gdy potrzebne są dłuższe widły, można skorzystać z pomocy przedłużek.

Widły do palet montowane są na większości standardowych wózków jezdniowych unoszących, w tym na:

Urządzenia, które posiadają widły standardowo nazywa się widlakami i wykorzystuje głównie do przewożenia palet – charakterystyczna budowa pozwala widłom bezpiecznie wsunąć się pod palety, a odpowiedni rozstaw sprawia, że unoszą ją stabilnie w górę.

Rodzaje wideł

Mogłoby się wydawać, iż każde widły do palet są identyczne. Jednak nic bardziej mylnego! Na rynku istnieją różne rodzaje tych wymiennych elementów, które różnią się od siebie sposobem montowania na karetce wózka widłowego. Zalicza się do nich między innymi:

  • standardowe widły zawieszane;
  • widły przykręcane;
  • widły do palet z zaczepem typu PIN.

Ponadto producenci wideł starają się także stawiać na elementy, które zarówno podnoszą jakość i bezpieczeństwo transportowanych ładunków, jak i ułatwiają prace magazynowe, poprzez wytwarzanie wideł wyposażonych w:

  • powierzchnię antypoślizgową – umożliwiającą lepsze utrzymanie unoszonych palet i towarów;
  • wagę – dzięki czemu przyśpiesza się czas odbioru i wydawania ładunków z magazynu.

Kiedy określony zostanie sposób montażu, warto pomyśleć o najważniejszej kwestii, jaką jest dokładne określenie rozmiaru wideł, czyli klasy ich karetki.

Jak wyznaczyć klasę karetki wideł?

Wyznaczenie klasy karetki wideł do palet jest niezbędne, aby zakupić elementu o właściwym rozmiarze, które będzie można bez problemu zamontować w wózku widłowym. Jak to zrobić? Istnieją dwa sposoby, do obydwu z nich wystarczy posiadać 1 zamontowaną dotychczas na urządzeniu widłę oraz miarkę.

Sposób 1

Widłę połóż na równym podłożu, a następnie przewróć “na bok”, tak aby do powierzchni przylegała część w kształcie litery “L”. Takie ułożenie pozwoli na dokładne zmierzenie niezbędnych wymiarów. Za pomocą miarki zmierz odległość od dolnego zaczepu górnego mocowania aż do samej krawędzi widły (w tabeli długość ta oznaczona jest jako H1).

Sposób 2

W celu pomiaru, widła powinna być ułożona dokładnie tak samo jak w przypadku powyżej. Jednak tym razem liczy się odległość od dolnej części górnego mocowania do górnej części dolnego mocowania – czyli odcinek pomiędzy mocowaniami (w tabeli określany jako H2).

Dla pewności zaleca się sprawdzenie obydwu wymiarów, co pozwoli lepiej dopasować i dobrać odpowiednie widły do palet. Poniższa tabela ukazuje na podstawie pobranych wcześniej wymiarów:

  • klasę karetki wideł;
  • typ karetki;
  • udźwig nominalny widły.

Dane te będą niezbędne podczas zamawiania nowych elementów.

klasy-karetki-widelJak dobrać prawidłowy udźwig wideł?

Podczas zakupu wideł do palet, bardzo istotne jest, aby dopasować maksymalny udźwig wideł do możliwości wózka widłowego jezdniowego. Jeśli w pojeździe zamontowane zostaną widły o zbyt małym udźwigu, to w trakcie unoszenia cięższego ładunku mogą one ulec uszkodzeniu (wygięciu lub nawet złamaniu).

Należy pamiętać, wybierając widły, iż w ich przypadku liczy się suma udźwigu dwóch wideł do palet i to ona powinna być równa maksymalnemu udźwigowi wózka widłowego. Zabrania się montażu jednej widły na pojeździe oraz obsługi ładunków przy nierównomiernym rozłożeniu ładunków na jednym z elementów.

Świadectwo Zgodności oraz stan wideł sprawdzane są przez inspektorów w trakcie przeglądu wózka widłowego.

Jaką długość wideł do palet wybrać?

Długość wideł powinna być dobrana do wielkości transportowanych palet lub innych ładunków. Najczęściej na wózkach widłowych montuje się widły do palet o długości:

  • 1200 mm
  • 1 400 mm
  • 1 600 mm.

W większości przedsiębiorstw, do obsługi ładunków wystarczy zakup jednej pary solidnych wideł do jednego wózka widłowego. Ma to miejsce w przypadku, gdy np. magazyny obsługują tylko jeden rodzaj ładunków czy też palety o jednakowych wymiarach.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wózki jezdniowe unoszące wykorzystuje się do obsługi różnej wielkości ładunków i konieczne jest stosowanie zamiennie dłuższych i krótszych wideł lub… przedłużek.

Czym są przedłużki do wideł?

Przedłużki do wideł to nakładane elementy ze stali, zwiększające długość roboczą widły. Ich montaż jest szybki i łatwy. Do wyboru są dwa typy nakładek – pełne oraz puste.

Przedłużki pełne stanowią elementy nasuwane bezpośrednio na widłę, dlatego ich szerokość powinna być o około 2 cm większa od szerokości samej widły. Wykonane są z profilu zamkniętego.

Przedłużki puste wykonane są z profilu otwartego. Są one jedynie nakładane na widłę, a ich trwałość jest nieco gorsza niż przedłużek pełnych.

Jak dobrać przedłużki na widły do palet?

W przypadku przedłużek, najbardziej istotne jest dobranie ich prawidłowej maksymalnej długości. Przedłużki wydłużają widły, natomiast istnieją pewne zasady i ograniczenia, z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa pracy i obsługi ładunków. Nazbyt długie elementy mogły by być niemożliwe do sprawnego uniesienia, mogą się odginać czy po prostu opadać pod ciężarem ładunku. Dlatego też zaleca się, aby długość widły, na którą nakładana jest przedłużka, stanowiła minimum 60% jej długości całkowitej.

W praktyce oznacza to, iż:

  • dla widły o długości 1000 mm maksymalna długość przedłużki to: 1670 mm;
  • na widłę o długości 1200 mm można nałożyć przedłużkę 2000 mm;
  • a na widły do palet o długości 1400 mm – przedłużki o maksymalnej długości do 2350 mm.

Warto pamiętać również, iż nie ma możliwości montażu zaledwie jednej przedłużki na jednej widle. Natomiast jeśli chodzi o udźwig wózka, to przedłużki nakładane na widły do palet traktuje się jako dodatkowy element, który należy “odliczyć” od udźwigu maksymalnego pojazdu.

widly-do-palet-podsumowaniejWidły do palet i przedłużki – podsumowanie

Poprawny stan wideł do palet jest bardzo istotny, dla prawidłowego, bezpiecznego transportu ładunków. Zużyte lub uszkodzone elementy powinny zostać poddane natychmiastowej wymianie na nowe. Stanowczo zabronione jest “zasłanianie” uszkodzeń na widłach – przedłużkami. Przedłużki do wideł stanowią jedynie element umożliwiający zwiększenie długości roboczej, nie element maskujący.