Za co odpowiada maszt do wózka widłowego i dlaczego bez niego unoszenie ładunków byłoby niemożliwe? Jak zbudowany jest ten element i jakie jego rodzaje dostępne są na rynku? Czy dowolny maszt do wózka widłowego można zamontować na jakimkolwiek urządzeniu? Tego i wiele więcej dowiecie się przystępując do lektury naszego tekstu.

Dlaczego maszt wózka widłowego jest tak ważny?

Maszt do wózka widłowego jest bardzo ważnym elementem, ponieważ to dzięki niemu urządzenia mogą unosić ładunki. Gdyby nie maszt, operacja unoszenia palet nie doszłaby do skutku, co można zaobserwować na przykładzie np. wózków paletowych elektrycznych, które na widłach mogą delikatnie unosić palety ponad ziemię, jak nie są w stanie obsługiwać już ani średniego ani wysokiego składowania.

Maszt wózka widłowego stanowi jeden z elementów układu podnoszenia. Może być zamocowany z przodu wózka (jak w większości wózków czołowych) lub z bokuprostopadle do kabiny operatora (jak ma to miejsce w wózkach widłowych bocznych, czy wysokiego składowania typu Reach Truck).

Rodzaje masztów

Na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje masztów:

  • standardowe – typu simplex,
  • dwustopniowe – duplex,
  • trzystopniowe – triplex.
różne-rodzaje-masztów

wózki

Od typu konkretnego masztu zależy jego budowa. Poniżej pokrótce zaprezentujemy je kolejno:

  • maszt simplex – jednostopniowy – działa poprzez wysunięcie się ramy wewnętrznej ponad ramę zewnętrzną na odcinek równy wysokości, na jaką uniesiono ładunek.
  • maszt duplex – unoszone palety poruszają się razem z karetką wózka w obrębie ramy wewnętrznej. Dopiero gdy osiągnie wysokość maksymalną, wysuwa się wewnętrzna rama.
  • maszt triplex – stanowi bardziej zaawansowaną wersję masztu duplex.

Jeśli nie wiesz, czy dany maszt wózka widłowego możesz zastąpić w swoim pojeździe bardziej wydajnym elementem innego typu – skontaktuj się ze specjalistą lub konserwatorem wózków widłowych, który rozwieje Twoje wątpliwości i określi, czy jest to możliwe w przypadku konkretnego modelu urządzenia.

Budowa układu podnoszenia

Każdy maszt do wózka widłowego jest nieco inaczej zbudowany i działa nieco inaczej. Natomiast, do uniwersalnych elementów budowy układu podnoszenia wózków widłowych, poza masztem zbudowanym ze stalowych profili, należą także:

  • karetka wózka widłowego – inaczej płyta czołowa, która przymocowana jest do masztu wózka widłowego i odpowiada za unoszenie ładunków; toczy się po rolkach wzdłuż prowadnic, zapewniając prawidłowe równoległe ułożenie w stosunku do masztu,
  • łańcuch – umożliwia podwieszenie karetki wózka widłowego oraz połączenie jej z tłokiem siłownika dzięki rolkom.
  • widły do palet – które podtrzymują ładunki i przymocowane są do karetki.

maszt do wózka widłowego

Tego typu układy podnoszenia wraz z powyższymi elementami są charakterystyczne dla wózków widłowych elektrycznych czy wózków widłowych spalinowych.

Maszty do wózków widłowych

Ze wszystkich elementów układu podnoszenia to właśnie maszty do wózków widłowych wymieniane są jako najważniejsze. To dzięki nim możliwe jest sprawne unoszenie karetek z przymocowanymi widłami, na których umieszczone są palety lub innego rodzaju ładunki.

wózki widłowe z masztem

Zamontowanie odpowiednio wydajnego masztu w wózku widłowym zapewnia możliwość prawidłowego i bezpiecznego podnoszenia ładunku na niezbędną wysokość. Nowoczesne technologie sprawią, że odbywa się to szybko i sprawnie. Oznacza to, iż maszyna z odpowiednio zamocowanym masztem przyśpiesza i ułatwia pracę związaną ze składowaniem oraz kompletowaniem ładunków, wpływając pozytywnie na wydajność transportu bliskiego a także magazynowego.