Wózki czterokierunkowe nie są na polskim rynku aż tak popularne jak wózki jezdniowe podnośnikowe. Pojazdy tego typu, z uwagi na posiadane widły, również należą do kategorii wózków widłowych, jednak nie sposób spotkać ich tam, gdzie np. tradycyjne wózki magazynowe. Czym w takim razie zajmują się wózki czterokierunkowe? Zastosowanie tych nietypowych urządzeń poznasz przechodząc do dalszej części artykułu.

Czterokierunkowy wózek widłowy – charakterystyka

Jak w ogóle wyglądają i czym są wózki widłowe czterokierunkowe? Urządzenia te nazywane bywają czasem (podobnie jak wózki reach truck) wózkami bocznymi – co może powodować nieco zamieszania czy ewentualne drobne nieporozumienia. Podobne nazewnictwo wynika z charakterystycznego dla obydwu modeli pojazdów sposobu poruszania się – widły wózków umieszczone są prostopadle do kabiny operatora, przez co operator siedzi bokiem do kierunku jazdy, ale przodem do wideł. Pozwala to na sprawne i wygodne wykonywanie manewrów jazdy i podnoszenia ładunków w wąskich korytarzach i wszędzie tam, gdzie maszyna nie mogłaby wykonać swobodnie pełnego obrotu.

Jak sama nazwa wskazuje, czterokierunkowy wózek widłowy ma nad wózkiem reach truck tę przewagę, iż może poruszać się w razie potrzeby w każdym, dowolnym kierunku. Posiada on bowiem specjalistyczny mechanizm skręcania kół, który pozwala im na ruchy w zakresie ponad 90 stopni.
Wózek czterokierunkowy może występować w wersji elektrycznej lub zasilany LPG.

Do czego można wykorzystać wózek widłowy czterokierunkowy?

Pytaniem, które zadaje sobie większość osób jest to, gdzie tak naprawdę można w ogóle wykorzystać wózek czterokierunkowy? Urządzenia tego typu przeznaczone są przede wszystkim do transportu długich ładunków i (zależności od modelu) mogą być wykorzystywane na wewnątrz budynków lub na zewnątrz – nawet na trudnej nawierzchni. Zazwyczaj jednak czterokierunkowe wózki wykorzystywane są do obsługi regałów wspornikowych; składowania i transportowania rur, stalowych i plastikowych profili, dłużyc, drewnianych belek itp.

Mocno zróżnicowany udźwig wśród wózków czterokierunkowych pozwala na dopasowanie maszyn do indywidualnych oczekiwań właścicieli. Udźwig od 2,5 do nawet 25 ton gwarantuje znacznie szybszą i sprawniejszą obsługę ładunków niż w przypadku większości wózków widłowych.

Ponadto, ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość jazdy po nierównym terenie, co jest niemożliwe w przypadku wózków magazynowych: paleciaków elektrycznych czy wózków widłowych wysokiego składowania. Jakie są jeszcze inne korzyści z wyboru do firmy wózka widłowego czterokierunkowego?

Jakie zalety posiadają czterokierunkowe wózki widłowe?

Czterokierunkowy wózek widłowy to zaawansowane, nowoczesne urządzenie, które zagwarantować może istotne zwiększenie przepływu towarów przez magazyn oraz ich sprawne, bezpieczne składowanie. O jakich zaletach możemy mówić w kontekście wózków czterokierunkowych:

  • możliwość sprawnego poruszania się w czterech kierunkach (opcja obracania się wokół własnej osi) nawet na niewielkich przestrzeniach czy w wąskich korytarzach, bez konieczności wykonywania mozolnych i skomplikowanych manewrów;
  • bezpieczeństwo pracy gwarantowane przez zainstalowane nowoczesne systemy, solidną budowę i dobrą widoczność;
  • zintegrowany przesuw boczny wideł oraz zintegrowane pozycjonery hydrauliczne;
    dzięki różnorodności modeli, parametry takie jak: wysokości podnoszenia oraz udźwig, łatwo dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa;
  • wydajne silniki;
  • łatwa obsługa oraz wygodne, zabezpieczające przed działaniem warunków atmosferycznych – kabiny.

Największym atutem wózków czterokierunkowych są ich możliwości jezdne, jednak oczywiście to bardzo ważne, że idą one w połączeniu z zaawansowanymi parametrami, pozwalając na transportowanie ładunków o naprawdę dużej wadze czy gabarytach.

Gwarancja wszechstronności urządzeń- także w Twojej firmie

Gdy konieczne jest transportowanie towarów o nietypowych gabarytach (przede wszystkim ponad przeciętnej długości) warto postawić na modele wózków czterokierunkowych, które potrafią poruszać się we wszystkich kierunkach, zapewniając wygodny transport i składowanie towarów.

Wózki widłowe tego typu mogą być przeznaczone do użytku nawet na trudnej nawierzchni, gwarantując bezpieczną jazdę i unoszenie ładunków o wadze nawet do 25 ton. Postaw na niewiarygodne wózki widłowe, dzięki którym szybko przekonasz się o odczuwalnej zmianie w Twoim biznesie.