Każdego miesiąca kilkaset osób wyszukuje w Google hasło “EPT wózki” w celu zamówienia do swojego biznesu jednego z tych właśnie urządzeń. A czy Ty wiesz czym są wózki EPT? Skąd wzięła się ich nazwa? A przede wszystkim – gdzie można je wykorzystywać? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele więcej pytań – zapraszamy do lektury.

EPT wózki – co to za maszyny?

Zacznijmy od tego skąd pochodzi i co oznacza tajemniczo brzmiący skrót “EPT“. Jest to bowiem akronim od angielskiego określenia electric pallet truck – co w przetłumaczeniu na polski wskazuje na określenie elektrycznego wózka paletowego.

Wózki EPT to zatem nic innego jak wózki paletowe z napędem elektrycznym. Określane nieraz także jako paleciaki elektryczne.

Czy wózki EPT są słabe?

Wśród klientów często pojawia się pytanie jak EPT wózki radzą sobie w pracy i czy są one wystarczające do obsługi palet? W tym przypadku wszystko zależy od tego ile ważą standardowe, obsługiwane w danym miejscu pracy palety z ładunkami. W kategorii wózków EPT znaleźć można bowiem różnego rodzaju urządzenia, które znacząco różnią się od siebie zarówno pod względem udźwigu maksymalnego, jak i maksymalnej dopuszczalnej wysokości podnoszenia tychże palet.

Najmniejszy elektryczny wózek paletowy dostępny na naszej stronie posiada udźwig 200 kg. Świetnie sprawdzi się w mniejszych marketach czy jako urządzenie transportujące drobne paczki między stanowiskami w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie spośród wózków EPT charakteryzują takie parametry.

W naszej ofercie znaleźć można również zaawansowane maszyny EPT o udźwigu do 2500 kg. Z kolei w przypadku maksymalnej wysokości podnoszenia nowoczesne wózki paletowe z masztem wcale nie ustępują miejsca wózkom widłowym elektrycznym – umożliwiając swobodne podniesienie ładunków na widłach na wysokość nawet 4-5 metrów.

Kto może obsługiwać elektryczny wózek paletowy?

Choć ręczne paleciaki nie wymagają posiadania uprawnień operatorskich do ich obsługi to inaczej jest w przypadku urządzeń, które posiadają napęd mechaniczny. Obsługa elektrycznych wózków EPT wymaga uzyskania dokładnie takich samych uprawnień jak na wózki widłowe czołowe. Oznacza to, że aby rozpocząć pracę na urządzeniach tego typu należy być certyfikowanym operatorem wózka widłowego, który przeszedł kurs oraz zaliczył państwowy egzamin UDT.

Już kilka lat temu w Polsce zostały wycofane całkowicie przepisy, na mocy których upoważnienie do pracy na widlakach mógł wydać pracodawca (tzw. uprawnienia zakładowe). Miało to związek z ujednoliceniem zasad wystawiania zaświadczeń oraz wprowadzeniem jednakowych zasad kształcenia i egzaminowania kandydatów na przyszłych operatorów – więcej o tym dowiesz się z artykułu: “Nowe zasady zdobywania uprawnień na wózki widłowe“.

Wózki paletowe elektryczne i ich zalety

Jak zaznaczyliśmy już – wydajność wózków EPT nie jest problemem, gdyż pod względem parametrów mogą one dorównywać nawet czołowym wózkom widłowym elektrycznym. Dlaczego zatem warto wybierać paleciaki z napędem?

  • elektryczny napęd ułatwia i przyśpiesza pracę, a jednocześnie jest ekologiczny;
  • wózki nie emitują spalin, dzięki czemu można wykorzystywać je wewnątrz i na zewnątrz budynków (po kostce brukowej czy innego rodzaju utwardzonym podłożu);
  • praca na urządzeniach elektrycznych jest cicha, co wpływa pozytywnie na komfort użytkowania;
  • wózki EPT są niewielkie, dzięki czemu w wąskich korytarzach łatwiej jest je prowadzić czy wykonywać nimi manewry pomiędzy regałami;
  • ładowane akumulatory są ekonomiczne i nie pobierają dużo prądu, przez co koszty eksploatacyjne nie są wysokie;
  • czas ładowania akumulatorów zależy od ich zużycia i stanu technicznego, jednak w przypadku zadbanych baterii jest on optymalnie dopasowany.

Mniejsze wymiary wózków oraz brak kabiny to również porównywalnie niższy koszt zakupu urządzenia. Warto wziąć to pod uwagę przy wybieraniu niewielkich urządzeń magazynowych.

Jakie wady posiada wózek paletowy elektryczny EPT?

Jak każde urządzenie, także i wózki EPT sprawdzają się w konkretnych sytuacjach a z kolei w innych nie. Co stanowi minus w przypadku tego typu paleciaków?

Dla wielu przedsiębiorców mało funkcjonalne może być to, że wózki elektryczne paletowe posiadają niewielkie kółka, które uniemożliwiają im poruszanie się po nierównym czy wyboistym terenie. Urządzenia te przeznaczone są jedynie do jazdy do twardej, równej nawierzchni.

Kolejnym minusem może być brak kabiny w tego typu pojazdach. Warto jednak pamiętać, iż wózki widłowe czołowe są w stanie odpowiedzieć na tego typu zapotrzebowanie, a wózki EPT często wyposażone są w rozkładane platformy, na których stanąć może pracownik tak, by poruszać się razem z maszyną.

W jakich miejscach sprawdzi się wózek EPT?

Elektryczny wózek paletowy EPT to użyteczne i wielozadaniowe urządzenie, które wykorzystywać można w różnego typu branżach. Zazwyczaj parametry urządzeń (podnoszenie oraz udźwig maksymalny) sprawiają, że z ich pomocy korzysta się przede wszystkim w transporcie poziomym a także niskim oraz średnim składowaniu czy transporcie między stanowiskami.

Najczęściej wózki EPT wybiera się do pracy w:

  • sklepach, marketach i supermarketach – gdzie transportują towar, zajmują się rozładunkiem dostaw oraz właściwym rozmieszczeniem towarów na regałach;
  • w magazynach niskiego i średniego składowania – głównie jako urządzenia służące do rozładunku palet z ciężarówek czy kompletacji zamówień do dalszej wysyłki;
  • na składach budowlanych, ogrodniczych i innego rodzaju otwartych przestrzeniach – wózki EPT stanowią pomoc w transporcie towarów oraz wydawaniu ich do dalszego transportu, np. załadowaniu na samochód klienta;
  • w zakładach przemysłowych i fabrykach przetwórstwa – przede wszystkim jako wsparcie transportu między stanowiskowego, czyli maszynę dowożącą półprodukty, czy przewożącą gotowe produkty na hale magazynowe.

Oczywiście to jedynie przykłady, a miejsc oraz branż, gdzie można korzystać z pomocy użytecznych i wydajnych wózków typu EPT.

Postaw na funkcjonalne urządzenie do pracy na magazynie

Ty także nie czekaj i już teraz poznaj te funkcjonalne urządzenia. Na naszej stronie znajdziesz popularne wózki kompletacyjne:

a dla osób, które potrzebują niewielkich i lekkich wózków do przewożenia drobnych ładunków posiadamy także kategorię paleciaków bez napędu – czyli wózki paletowe ręczne, których obsługa nie wymaga posiadania uprawnień UDT.