Kompletacja zamówień to dla wielu przedsiębiorstw kwestia najwyższej wagi. W dzisiejszym artykule przedstawimy zatem urządzenia, które najlepiej i najwydajniej sprawdzają się jako wózki kompletacyjne. Zarówno te w składowaniu niskim, jak i te przeznaczone do składowania wysokiego.

Kompletacja zamówień w magazynach

Zdecydowana większość naszych klientów to przedsiębiorcy, którzy poszukują wydajnych pojazdów magazynowych, sprawdzających się zarówno w transporcie, jak i kompletacji zamówień. Decyzje zakupowe jakie podejmują mają odzwierciedlenie oraz przekładają się na późniejszą wydajność pracy w ich przedsiębiorstwach. Dobrze dobrane sprzęty do kompletacji zamówień to podstawa sukcesu i niekwestionowane rozwiązanie problemów ze zgromadzeniem oraz wydawaniem towarów do dalszej wysyłki.

Dla prawidłowego i bezpiecznego przebiegu kompletacji zamówień konieczne jest optymalne rozplanowanie oraz organizacja transportu wewnętrznego, wybranie optymalnego sposobu składowania ładunków a także zapewnienie korytarzy roboczych dostosowanych do sposobu załadunku. System logistyczny wykorzystywany w konkretnym magazynie powinien odpowiadać bezpośrednio na zapotrzebowanie, również poprzez odpowiednie dostosowanie przestrzeni czy wybór optymalnie dopasowanych urządzeń.

Więcej o tym jak zadbać o kwestie prawidłowego magazynowania ładunków i logistyki znaleźć można w naszych tekstach:

Metody kompletacji zamówień

W przypadku czynności takiej jak kompletacja zamówień niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie metody, która pozwoli jak najefektywniej wykorzystywać czas i gromadzić niezbędne zasoby. Wyróżnia się dwie główne metody kompletacji zamówień:

  • Towar do człowieka
  • Człowiek do towaru

Poniżej pokrótce wskażemy różnice pomiędzy obydwoma metodami.

Towar do człowieka

Metoda ta wykorzystywana jest w magazynach zautomatyzowanych, gdzie transport ładunków odbywa się przy wykorzystaniu np. centralnego pasa transmisyjnego czy też innych systemów ułatwiających zebranie zamówień w nowoczesny sposób.

Faktem jest iż tego typu rozwiązanie nie jest nazbyt popularne ze względu na duże koszty, jakie wiążą się z jego wdrożeniem. Wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań na całej powierzchni użytkowej magazynu wymaga sporych nakładów finansowych.

Człowiek do towaru

Jest to znacznie bardziej popularna metoda, bazująca na systemie dynamicznym, w którym to pracownik odpowiedzialny jest za skompletowanie zamówienia. W celu przemieszczania się i transportu ładunków wykorzystuje różnego typu ułatwiające mu pracę – wózki kompletacyjne.

W zależności od typu magazynu do kompletacji zamówień wykorzystywane są zróżnicowane pod względem budowy, jak i parametrów.

Wózki do kompletacji zamówień – kompletacja pionowa i pozioma

Wśród wózków do kompletacji zamówień panuje swego typu hierarchia – te o najmniejszej mocy przeznaczone są do składowania niskiego, bardziej zaawansowane do składowania średniego, z kolei wózki widłowe posiadające największą wysokość podnoszenia wykorzystuje się w składowaniu wysokim. Wszystkie urządzenia łączy jednak jedna cecha – napęd elektryczny, który gwarantuje bezpieczeństwo podczas użytkowania maszyn w zamkniętych pomieszczeniach.

W ten sposób w kompletacji poziomej, ładunki obsługiwane są głównie przez wózki paletowe. Zarówno te elektryczne, jak i te bez napędu – czyli paleciaki ręczne. Urządzenia te z uwagi na niewielki rozmiar i udźwig, mogą transportować jedną paletę na raz, jednak dla niewielkich magazynów czy magazynów przy produkcji – jest to wystarczające.

Niezbędnym narzędziem pracy, wraz ze wzrostem wymagań co do transportu i wysokości podnoszenia, stają się w składowaniu średnim – elektryczne wózki kompletacyjne – w tym m.in: wózki widłowe elektryczne czy przegubowe wózki widłowe. Większa wysokość podnoszenia, prędkość jazdy czy udźwig maksymalny zapewniają im niezbędną wydajność.

W kompletacji pionowej (szczególnie w wąskich korytarzach roboczych) konieczne jest natomiast zastosowanie najbardziej zaawansowanych rozwiązań i urządzeń, które poradzą sobie z pobieraniem towarów z wysokich regałów. W tym przypadku rolę wózków do kompletacji sprawują szczególnie wózki widłowe wysokiego składowania (inaczej reach truck) oraz wózki czołowe elektryczne o największym zasięgi.

Elektryczne wózki kompletacyjne – zalety

Jak już wspomniano, atutem elektrycznych wózków do kompletacji jest oczywiście ich napęd, który nie tylko umożliwia urządzeniom wydajną i ekonomiczną pracę, ale także pozwala im na bezpieczne wykonywanie zadań wewnątrz pomieszczeń niezależnie od tego jak są wentylowane.

Wśród innych zalet wymienić można – równą pracę silnika, która sprawia, że sprzęt sprawdza się nawet w wielogodzinnej pracy. Nie bez znaczenia jest także niewielka, zwarta konstrukcja wózków do kompletacji – jako wózki magazynowe są one skonstruowane w taki sposób, aby nie zabierać żadnej zbędnej przestrzeni i dopasowywać się do poruszania się nawet w wąskich korytarzach.

Ponadto, dodatkowymi atutami jest łatwość prowadzenia oraz obsługi, które ułatwiają i usprawniają codzienną pracę operatora. Wózki widłowe kompletacyjne są wręcz intuicyjne w obsłudze (choć oczywiście należy pamiętać, że wymagają posiadania przez operatora uprawnień UDT na wózki widłowe).

Wózki kompletacyjne niezbędnym narzędziem pracy w każdym magazynie!

Czy to niewielkie elektryczne paleciaki czy zaawansowane urządzenia reach truck – wózki kompletacyjne mają umożliwiać operatorowi bezpieczne i sprawne pobieranie oraz gromadzenie ładunków nawet w trudnych warunkach. Pobieranie palety z wysokiego poziomu różni się znacząco od kompletacji poziomej, dlatego też do każdego typu zadań należy dobrać urządzenia, które poza tym, że będą niezawodne, to będą jak najlepiej odpowiadać na bieżące potrzeby.

A jeśli potrzebujesz doradztwa w kwestii wózków do kompletacji – skontaktuj się z nami. Oferujemy szeroką gamę zaawansowanych, nowoczesnych wózków magazynowych, a nasi doradcy chętnie udzielą Ci wszelkich informacji na temat urządzeń.