Dowiedz się, dlaczego zabezpieczenia hydrauliczne w wózku widłowym są tak ważne? Jak sprawdzić czy hydraulika w widlaku działa prawidłowo i do czego w ogóle służy zawór bezpieczeństwa w wózku widłowym. Wszystko to i wiele więcej – tylko w naszym artykule.

Za co odpowiada układ hydrauliczny w wózkach widłowych?

Układ hydrauliczny to jeden z najważniejszych układów wózków widłowych – bez względu na ich rodzaj napędu (czyli zarówno wózków widłowych elektrycznych, jak i spalinowych czy gazowych). Bez układu hydraulicznego, urządzenia te nie byłyby w stanie w ogóle sprawować funkcji, które obecnie są ich głównym zadaniem. Mowa tu oczywiście o unoszeniu na widłach ładunków. Hydraulika wózków widłowych w pełni odpowiada za zdolność do sprawnego, a jednocześnie bezpiecznego podnoszenia ładunków, stabilnego pobierania ich z dużej wysokości a także utrzymania palet na widłach bez obaw o ich samowolne opuszczania się.

Jeśli natomiast chodzi o bardziej techniczny aspekt tego, czym jest sam układ hydrauliczny, to zespół połączonych ze sobą różnego typu elementów, które mają za zadanie przekazanie energii.

Jak działa układ hydrauliczny wózka widłowego?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób działa w ogóle układ hydrauliczny wózka widłowego. Postaramy się przedstawić to w jak najbardziej prosty i przejrzysty sposób. Pierwszym etapem, dzięki któremu w ogóle może dojść do zadziałania układu hydraulicznego jest dostarczenie energii mechanicznej do układu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu silnika lub poprzez siłę fizyczną operatora (w przypadku wózków paletowych ręcznych).

Wprowadzana do urządzenia energia w układzie hydraulicznym (a konkretnie w pompie) zostaje przekształcona w energię ciśnienia i poprzez olej hydrauliczny trafia do siłownika. Olej zasysany jest ze zbiornika przez pompę zębatą. Pompa przetłacza go do zaworu maksymalnego, by w dalszym kroku trafił on do rozdzielacza. Siłowniki podnoszenia to ostatnie już elementy układu. Dzięki siłownikowi, wózek widłowy wykonuje działanie – czyli uniesienie wideł.

Budowa układu hydraulicznego

Układ hydrauliczny składa się z 3 łatwych do wyróżnienia grup, z których każda pełni inną funkcję i ma inne zadanie:
1. Napęd pompy zasilającej – to zbiornik oleju, filtr wlewowy i sam olej hydrauliczny.
2. Zespół sterowania – obejmujący przede wszystkim zawory maksymalne oraz zawory zwrotno-dławiące.
3. Blok wykonawczy – jego elementy to m.in.: siłowniki podnoszenia, siłowniki pochylania masztu oraz innego typu siłowniki, które montowane mogą być w przypadku gdy za wózkach jezdniowych podnośnikowych wykorzystuje się dodatkowy osprzęt.

Zabezpieczenia hydrauliczne w wózku widłowym

Gdy wiadomo już pokrótce jak działa układ hydrauliczny w wózkach widłowych oraz z jakich elementów jest zbudowany można przystąpić do odpowiedzi na pytanie – jakie zabezpieczenia hydrauliczne znajdują się w wózku widłowym.

Do czego służy zawór bezpieczeństwa w wózku widłowym?

Zabezpieczenia hydrauliczne w wózkach widłowych w postaci zaworów są zastosowane: jeden w bloku rozdzielacza, natomiast drugi przed rozdzielaczem. Standardowo zawory te są zamknięte. Otwierają się dopiero, gdy

  • wzrasta ciśnienie oleju hydraulicznego
  • gdy siłowniki pochylania masztu są w skrajnych pozycjach
  • lub gdy siłownik podnoszenia zostaje wysunięty maksymalnie, tak, że tłok oprze się o dławicę.

Mają one na celu przede wszystkim wyrównanie ciśnienia oleju hydraulicznego.

Co dają zabezpieczenia hydrauliczne?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim celu w ogóle są montowane zabezpieczenia hydrauliczne w wózkach widłowych, to warto wiedzieć, że jest to głównie ze względu na bezpieczeństwo, ale także na zapewnienie wydajności działania mechanizmu podnoszenia w wózkach widłowych.

Nieprawidłowo działająca hydraulika w wózku widłowym może nieść ze sobą kilka poważnych problemów:

  • przede wszystkim skutkiem może być doprowadzenie do wycieków zewnętrznych oraz brak możliwości uniesienia wideł;
  • przeciążenie wózka widłowego związane z nadmiernym wzrostem ciśnienia ponad dopuszczalną wartość w wyniku uniesienia ładunków o masie większej niż maksymalna dopuszczalna;
  • a w efekcie zdarzeń opisanych powyżej – problemy z poniesieniem wideł czy też całkowita niezdolność urządzenia do unoszenia ładunków.

W nowoczesnych wózkach widłowych montowane są zawory bezpieczeństwa, które są solidne i kontrolują prawidłowe działanie układu hydraulicznego. Jednak należy pamiętać, iż w przypadku każdego sprzętu należy dbać o przestrzeganie norm bezpieczeństwa i unikanie przeciążania.

Jak wykonać test obciążeniowy?

Najbardziej popularnym tekstem, jaki wykonuje się dla sprawdzenia, czy układ hydrauliczny w wózku działa prawidłowo jest test obciążeniowy. Na czym polega i kto może go wykonać?

Testy obciążeniowe wykonuje się w serwisie wózków widłowych, jednak są one na tyle proste i łatwe, że może go przeprowadzić każdy operator maszyny. W tym celu należy:
1. Zaparkować wózek widłowy na utwardzonym podłożu, gdzie będzie stał równo.
2. Przygotować ładunek, który będzie unoszony przez maszynę – jego waga musi być równa masie nominalnej dla tego konkretnego rodzaju urządzenia.
3. Kolejnym krokiem jest uniesienie ładunku na maksymalną wysokość i ustawienie masztu w pozycji pionowej.
4. Wózek widłowy należy zostawić w takiej pozycji na około 10 minut. Cały test polega na sprawdzeniu: jak szybko opadają widły, na których znajduje się ładunek o masie nominalnej.
5. Co można zaobserwować: układ hydrauliczny maszyny działa prawidłowo jeśli po 10 minutach wychylenie masztu mechanizmu podnoszenia nie przekracza 5% a widły z ładunkiem nie opadły więcej niż o 10 cm (dla niektórych wózków Reach Truck może to być 20 cm, warto upewnić się przed przystąpieniem do testu).
Jeżeli natomiast pochylenie masztu jest większe lub ładunek opada znacznie szybciej – należy bezzwłocznie zgłosić się do serwisu wózków widłowych, który sprawdzi do jakich nieprawidłowości może dochodzić w układzie hydraulicznym i usunie usterkę.

Jak sprawdzić zawór dławiący w wózku widłowym?

Zadaniem zaworów dławiąco-zwrotnych jest regulowanie przepływu cieczy w jednym kierunku i umożliwienie swobodnego przepływu sprężonego powietrza w drugą stronę. Elementy te są niezbędne do regulacji i płynności skoku siłownika.

W jaki sposób można sprawdzić zawór dławiący? Jest to bardzo proste. Aby upewnić się, że działa on prawidłowo wystarczy zaobserwować jak szybko opuszczają się widły wózka widłowego. Jeśli zawór dławiący działa prawidłowo widły wózka widłowego nie powinny opadać szybciej niż 1cm/ 1 sek.

Bezpieczeństwo na 1-szym miejscu

Bezpieczeństwo stawiamy zawsze na 1-szym miejscu zarówno jeśli chodzi o transport, jak i unoszenie ładunków. Oferowane na naszej stronie markowe wózki widłowe dysponują nowoczesnymi systemami oraz zabezpieczeniami chroniącymi przed przeciążeniem czy przegrzaniem. A wszystkie urządzenia z kategorii wózków widłowych używanych są starannie kontrolowane i poddawane konserwacji oraz renowacji przed sprzedażą.