Wybór odpowiedniego wózka widłowego to bardzo ważna decyzja, na której wszystkich etapach staramy się jak najlepiej służyć pomocą każdemu z naszych klientów. Jednak pomiędzy zakupem a eksploatacją wózka jest jeszcze jeden etap, z którym musi poradzić sobie każdy po zakupie wózka widłowego – a mowa tu o bezpiecznym transporcie sprzętu do firmy.

W poniższym artykule postaramy się kompleksowo odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania, które dotyczą przewozu wózków widłowych, w tym między innymi:

 • jakie są zasady bezpiecznego transportu,
 • jak zabezpieczyć wózek widłowy na czas przewożenia go,
 • czy lepiej zdecydować się na samodzielne dostarczenie sprzętu do firmy czy zapłacić za tę usługę.

Kto zajmuje się transportem wózków widłowych?

Istnieją trzy rozwiązania, które można wziąć pod uwagę, gdy w grę wchodzi konieczność znalezienia transportu dla wózka widłowego:

 • samodzielne przewiezienie urządzenia,
 • skorzystanie z oferty przedsiębiorstwa, w którym dokonano zakupu (o ile taka usługa jest dostępna),
 • wybór firmy przewozowej dostępnej na rynku.

Transport wózków widłowych – jak bezpiecznie przewieźć urządzenia?

Bezpieczny transport wózka widłowego w docelowe miejsce pracy jest bardzo istotny. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby sprzęt w jego trakcie nie uległ uszkodzeniu, a mowa tu o urządzeniu, które waży kilka ton (o tym ile dokładnie przeczytasz w artykule: “Ile waży wózek widłowy? – czyli wszystko o budowie widlaka w pigułce“). Dlatego też w tym celu konieczne jest spełnienie kilku kryteriów:

 • posiadanie odpowiedniego pojazdu ciężarowego (z dostosowanym udźwigiem) lub lawety
 • posiadanie uprawnień do przewozu tego typu pojazdów
 • oraz odpowiednie zabezpieczenie wózka widłowego na czas transportu.

Jak zabezpieczyć wózek widłowy na czas transportu?

Każde przewożone urządzenie powinno być odpowiednio zabezpieczone na czas transportu. Istotne są tutaj:

 • stabilność podczas jazdy,
 • unieruchomienie kół wózka widłowego, tak aby nie zmieniał swojej pozycji,
 • zabezpieczenie wystających elementów, np. lusterek,
 • zadbanie o złożony maszt na czas przejazdu.

Podczas transportu wózka widłowego warto postawić na specjalne blokady oraz liny, które zapewnią przewóz wózków widłowych w nieruchomej pozycji.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie, by przewieźć wózek widłowy do firmy?

Transport wózków widłowych na własną rękę to zawsze pewne ryzyko. W większości przypadków jednak ten sposób nie sprawdza się nie przez obawy związane z możliwością uszkodzenia sprzętu w transporcie a z uwagi na brak odpowiednich środków – lawety, uprawnień, blokad.

Najlepszym rozwiązaniem po zakupie wózka jezdniowego podnośnikowego jest zapytać o możliwy transport wózków widłowych pod wskazany adres wykonywany przez firmę, gdzie dokonało się zakupu sprzętu. W takim przypadku ma się gwarancję, iż przewóz pojazdu zostanie wykonany szybko, sprawnie i bez problemów. Większość składów wózków widłowych czy dealerów posiada odpowiedni sprzęt do zapewnienia przewozu pojazdów. Warto jednak upewnić się jakie są koszty zlecenia.

Transport wózków widłowych – kiedy warto z niego skorzystać?

Kiedy jeszcze (poza zakupem) konieczny może być transport wózków widłowych?

 • gdy wózek widłowy powinien przejść przegląd,
 • gdy urządzenie ulegnie poważniejszej awarii, która nie może być usunięta na miejscu,
 • gdy chce się unowocześnić sprzęt, wprowadzając w serwisie przeróbki (nigdy samodzielnie) czy dodając zabudowę kabiny do wózka widłowego,
 • a także gdy wypożycza się i oddaje wózki widłowe z wypożyczalni sprzętu.

W większości tego typu przypadków transport urządzeń zapewnia serwis wózków widłowych, z którym ma się podpisaną umowę.

Transport wózkiem czy wózków? – podsumowanie

Na co dzień za bezpieczny transport ładunków na paletach odpowiadają wózki widłowe. Warto jednak już na starcie i podczas zakupu przemyśleć kto zapewni transport wózków widłowych. Pamiętaj, że nie wystarczy wynająć dowolną lawetę, by przewieźć pojazd. Konieczne są również odpowiednie uprawnienia i zezwolenia, a także właściwe zabezpieczenie urządzenia. Jeśli ich nie posiadasz, lepiej skorzystaj z profesjonalnych przewoźników sprzętu, którzy zapewniają transport wózków widłowych nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Europy.