Wózki gazowe to jedna z podkategorii urządzeń określanych jako spalinowe. Dla prawidłowej pracy wózka widłowego gazowego silnik musi mieć dostarczaną odpowiednią ilość gazu. Za zadanie to odpowiada reduktor gazu. W dzisiejszym artykule dowiecie się nieco więcej na temat jego funkcjonowania.

Wózki napędzane gazem LPG to jedne z popularnych urządzeń należące do kategorii wózków czołowych. Cały sekret ich napędu tkwi w niewielkiej, niepozornej butli gazowej, która wprawia w ruch silnik, umożliwiając zarówno jazdę, jak i wykonywanie manewrów przy użyciu wózków gazowych. Aby gaz z butli mógł być dostarczany w odpowiednich ilościach z butli konieczne jest zastosowanie reduktora, o którym więcej dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym jest reduktor w wózku widłowym?

Reduktor, czyli inaczej parownik LPG (lub regulator) umożliwia odpowiedni przepływ gazu, który stanowi zasilanie dla wózka widłowego gazowego. Montuje się go w komorze silnikowej, poniżej zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego. To właśnie on stanowi element odpowiadający za regulację gazu w wózku widłowym. Ponadto zadaniem reduktora jest także zabezpieczenie przed nieporządanymi wyciekami gazu. A to nie wszystko!

butla-wózka-gazowegoFunkcje parownika LPG

Podstawową funkcją parownika LPG jest zmiana stanu gazu propan butan z ciekłego na gazowy. Poza tym do jego zadań należy także:

  • wspomniane już powyżej dostarczanie odpowiedniej ilości gazu do silnika,
  • regulacja ciśnienia gazu,
  • odparowanie nadmiaru cieczy w układzie,
  • oraz zabezpieczenie przed wydostawaniem się gazu poza układ napędowy.

Jaka jest budowa regulatora gazu do wózków widłowych?

Regulator wózka widłowego gazowego składa się z kilku istotnych elementów. Wśród nich wyróżnić można części takie jak:

  • komora – to w niej rozpręża się gaz LPG,
  • membrana – odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia,
  • zawory (dolotowy i wylotowy) – w zależności od rodzaju – przyjmują lub przekazują gaz do i z reduktora,
  • korpus – wykonany z metalu, jego zadaniem jest utrzymanie właściwej temperatury reduktora.

Najważniejsze parametry reduktora gazu

W przypadku reduktora można mówić o dwóch najważniejszych parametrach, jakimi są:

  • ciśnienie dla gazu na wyjściu – ma decydujący wpływ na ekonomiczność jazdy wózkiem widłowym i tego, ile gazu jest wykorzystywane podczas eksploatacji urządzenia;
  • przepustowość gazu – czyli maksymalna ilość LPG, którą może przekazywać butla gazowa do silnika.
    Każdorazowo parametry te muszą odpowiadać mocy wózka widłowego.

Jak ustawić parownik LPG?

pracownicy magazynu z butlą gazową

pracownicy magazynu z butlą gazową

W sieci krąży wiele informacji i porad dotyczących tego, jak ustawić parownik w wózkach widłowych z instalacją gazową. Często znaleźć można również wpisy typu “próbowałem regulować gaz” czy “odpalam wózek, wszystko pracuje, a potem zaczyna się dławić gazem”. Biorąc pod uwagę przepisy i bezpieczeństwo pracy z wózkami jezdniowymi, nie zaleca się samodzielnego regulowania parownika LPG wózków widłowych przez operatorów czy też innych nieposiadających uprawnień do takowych działań pracowników.

Aby wyregulować instalacje gazową najlepiej udać się do serwisu wózków widłowych danej marki. Dzięki temu można mieć pewność, iż ani reduktor, ani żaden z innych elementów urządzenia nie zostaną uszkodzone.

Warto pamiętać, iż w przypadku samodzielnych działań związanych z wprowadzaniem zmian, czy ewentualnych przeróbek w wózkach widłowych pojazd może nie tylko stracić gwarancję ale także uzyskać negatywną opinię o dopuszczeniu do pracy w trakcie przeglądu.

Jak rozpoznać uszkodzenie reduktora?

Intensywna eksploatacja czy wiek wózka widłowego mogą mieć istotny wpływ na jego zużywanie się i stan techniczny. Tak samo jest w przypadku jego poszczególnych elementów – w tym np. reduktora. Co może sugerować uszkodzenie reduktora?

  • przerywana praca silnika, nagłe gaśnięcie czy słabnięcie mocy,
  • urządzenie zaczyna “dławić się gazem” podczas próby wykonania czynności,
  • wózek widłowy nie ma siły podnieść palety (szczególnie dotyczy dużego obciążenia),
  • z maszyny ulatnia się gaz.

Nie należy bagatelizować żadnego z powyższych objawów, gdyż niewielkie uszkodzenie pozostawione bez naprawy z czasem może przerodzić się w duży problem. Zatem, gdy tylko operator zauważy nieprawidłowość (wózek gaśnie, z instalacji wydobywa się gaz, uszkodzona jest uszczelka parownika itd.) ważne, aby jak najszybciej zgłosił problem do przełożonego oraz konserwatora zakładowego. Być może niezbędne będzie wykonanie oględzin a także analiza spalin.

Wydajne wózki widłowe gazowe

wydajne-wózki-widłowe-gazoweWózki widłowe napędzane gazem LPG znajdziecie na naszej stronie w kategorii wózki widłowe spalinowe. Zaletami urządzeń tego typu jest duża wydajność przy niskich kosztach eksploatacji (w porównaniu z wózkami o podobnych parametrach, ale innym napędzie – prąd czy paliwo).
Polecamy także kompleksowy serwis wózków widłowych oferujący: regulację wózków widłowych z gazem, regularne przeglądy sprzętu oraz czyszczenie zanieczyszczeń z filtrów.